Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Sprawy rolne

Rolniku – boisz się, że nie uzyskasz zadośćuczynienia lub odszkodowania z ubezpieczenia OC?

Posiadając gospodarstwo rolne, wiesz, jak często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje życiowe takie jak szkody w mieniu, uszkodzenia maszyn czy wypadki w gospodarstwach. Wtedy zaczynasz się zastanawiać czy ubezpieczyciel postąpi uczciwie i wypłaci Tobie należne odszkodowanie. Przestań się bać. Nie pozwól, aby jedno losowe zdarzenie, które spowodowało ogromne straty, przekreśliło przyszłość Twojego gospodarstwa. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika i umów się na spotkanie w Kancelarii Staśkiewicz i Janczarek w Warszawie lub Bydgoszczy.

TOMASZ STAŚKIEWICZ i Piotr Janczarek - prowadzący sprawy prawne

O jakie odszkodowanie może uzyskać producent rolny, który posiada gospodarstwo rolne?

Jeżeli posiadając gospodarstwo rolne, została wyrządzona szkoda, przedsiębiorca rolny może ubiegać się o pomoc prawną w dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynień z obowiązkowego OC rolników.

Co to oznacza w praktyce:

 • Dochodzenie odszkodowań za szkody powstałe w budynkach rolniczych na skutek zdarzeń losowych między innymi w postaci gradu, deszczu nawalnego, ognia, huraganu, powodzi, pioruna,
 • dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień w związku ze szkodami związanymi z ruchem pojazdów wielobieżnych będących w posiadaniu przez rolników mających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego,
 • dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynienia w związku ze szkodami mienia. Zniszczenia maszyn rolniczych takich jak kombajny, narzędzia polowe, samochody ciężarowe i inne, a także zniszczenia upraw rolników,
 • dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień z ubezpieczenia OC w związku ze szkodami związanymi z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa będącymi następstwem śmierci, wypadku, uszkodzenia ciała, utraty zdrowia swojego lub pracownika.
Sprawy rolne

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną w walce z zakładem ubezpieczeń, a może coś się właśnie wydarzyło i dopiero zastanawiasz się, czy poradzisz sobie sam z wnioskami o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Warto pamiętać, że samodzielne poprowadzenie sprawy z ubezpieczalnią, to często czasochłonny proces, który wymaga dobrej znajomości prawa rolnego i poświęcenia dużej ilości czasu na sprawdzenie całej dokumentacji. Kwestie związane ze szkodą takie jak: odpowiedzialność cywilna, odpowiedzialność karna, udokumentowanie i sprecyzowanie roszczeń mogą zadecydować o wyniku przyznania odszkodowania.

W naszej kancelarii na bieżąco śledzimy wszystkie zmiany oraz nowelizacje prawne. Dzięki temu możemy do każdej sprawy podjeść indywidualnie i efektywnie rozwiązać Twój problem z ubezpieczalnią.

Tomasz Staśkiewicz
Piotr Janczarek
0 tygodnie

najszybciej rozwiązany problem z odszkodowaniem

ponad 0

zakończonych sporów
o odszkodowania

0

SKUTECZNYCH
SPRAW

0 lat

ŁĄCZNE
DOŚWIADCZENIE
NASZYCH SPECJALISTÓW

Pomoc prawnicza

Uzyskaj sprawiedliwe rozliczenie w sprawie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Pomożemy porozumieć się z ubezpieczalnią na etapie przedsądowym. Zadbamy o ugody, mediacje i postępowanie pojednawcze. Zgromadzimy całą potrzebną dokumentację w razie konieczności postępowania przed sądem powszechnym. Doradzimy jak zebrać materiały dowodowe. Będziemy Twoją poduszką bezpieczeństwa, bo nasze doświadczenie i liczne wygrane sprawy z ubezpieczycielami zagwarantują również Tobie spokojny sen bez zamartwiania się o przyszłość.

01
Krok 1

SPOTKANIE

Przestań martwić się o to, co będzie jutro. Jak utrzymasz gospodarstwo i za co jeszcze przyjdzie Ci zapłacić z własnej kieszeni. Umów się na spotkanie z naszym specjalistą z Kancelarii Staśkiewicz i Janczarek w Bydgoszczy lub Warszawie. Porozmawiaj z nami jak uzyskać korzystny dla Ciebie wynik.

02
Krok 2

Plan działania

Na tym etapie omówimy jakie dokumenty trzeba przygotować w celu poprowadzenia Twojego procesu, mediacji lub doprowadzenia do ugody. Usłyszysz od nas konkretny plan działania na odzyskanie Twoich pieniędzy od ubezpieczalni.

03
Krok 3

Realizacja

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie procesu sprawy, dlatego pomagamy Tobie z przygotowaniem właściwych wniosków i dopełnieniem wszelkich formalności. Bierzemy udział w negocjacjach i reprezentujemy podczas rozpraw w sądzie.

Jesteśmy dostępni

Bez względu na to, czy właśnie doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym, czy zepsuł Ci się traktor, a może dochodzisz już swoich praw od dłuższego czasu. W każdym z przypadków jesteśmy do Twojej dyspozycji. Omówimy wszystkie okoliczności zdarzenia i przygotujemy Cię na to, co może się wydarzyć. Skorzystaj z naszej pomocy w dwóch miastach: Warszawie i Bydgoszczy.

Nie wiesz czy to dla Ciebie?

Ta oferta jest dla Ciebie jeżeli:

 • Potrzebujesz pełnego wsparcia z zakresu prawa,
 • do tej chwili nie otrzymałeś odszkodowania,
 • nie wiesz co zrobić, aby ubezpieczyciel zmienił zdanie,
 • masz za mało czasu na zagłębianie się w aspekty prawne,
 • nie wiesz jakie dokumenty zgromadzić.

Nie jest dla Ciebie gdy:

 • sam śledzisz wszystkie nowelizacje prawne,
 • znasz się na prawie odszkodowawczym,
 • walka z ubezpieczalnią sprawia Tobie przyjemność.
D

Daniel Hermann

Profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy, duża pomoc merytoryczna. Kancelaria godna polecenia.

K

Karolina Be

Super profesjonalne podejście do klienta. Potrzebowałam szybkiej bardzo pilnej porady prawnej od ręki. Nie było żadnego problemu dzięki czemu sprawa zakończyła się po mojej myśli. Bardzo Polecam!

Tło

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy za zniszczenie budynku rolniczego mogę uzyskać odszkodowanie?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

W przypadku jakich zniszczeń można uzyskać odszkodowanie za zniszczenie budynku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jak wygląda procedura wypłaty odszkodowania?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Ubezpieczyciel wypłacił kwotę, która nie pozwala na naprawę budynku w całości lub odbudowania go. Czy można coś jeszcze zrobić?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Ubezpieczyciel obniżył wypłacone odszkodowanie wskazując na procentowe zużycie budynku? Czy jego działanie jest słuszne?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

W moim gospodarstwie doszło do wypadku. Czy coś mi grozi?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Zostałem poszkodowany w toku pracy w gospodarstwie rolnym lub poprzez jego działanie. Rolnik nie posiadał ubezpieczenia. Czy mogę uzyskać odszkodowanie?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy w przypadku wypadku w gospodarstwie rolnym możliwe jest uzyskanie renty?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

W czasie pożaru uszkodzeniu lub zniszczeniu uległy moje maszyny rolnicze. Czy mogę uzyskać odszkodowanie?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

W ramach działalności rolniczej posiadam również ciągniki siodłowe i maszyny budowlane. Czy kancelaria może pomóc mi w uzyskaniu odszkodowania również za ich uszkodzenie?

Wypadki w rolnictwie – skorzystaj z pomocy prawnika

W prowadzonej przez nas kancelarii udzielamy pomocy prawnej związanej z wypadkami w rolnictwie, a mówiąc dokładniej – z dochodzeniem należnego odszkodowania w przypadku zaistnienia szkody. Twoja codzienna praca na roli, prowadzenie gospodarstwa, uprawa roślin czy też hodowla zwierząt wiążą się z dużym ryzykiem. Ewentualny wypadek, w którym ucierpiał człowiek czy też uszkodzone zostały maszyny stanowi podstawę do wszczęcia postępowania odszkodowawczego.

Definicja wypadku przy pracy rolniczej

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy rolniczej uznaje się zdarzenie nagłe, za którym stoi przyczyna zewnętrzna. Zdarzenie to musi mieć miejsce w trakcie wykonywania czynności związanych z działalnością rolną lub też w sytuacjach pozostających w jasnym związku z tymi czynnościami. Ten sam zapis ustawowy podkreśla, że wypadek tego charakteru ma miejsce:

 • na terenie gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa domowego przynależącego do niego,
 • w drodze do lub z gospodarstwa rolnego,
 • poza terenem gospodarstwa rolnego, o ile działania podejmowane przez osobę poszkodowaną miały związek z działalnością rolniczą, jak również w drodze do lub z tego terenu.

Łatwo można zauważyć, że podstawą uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej jest wykazany związek z prowadzeniem działalności takiego rodzaju w chwili wystąpienia zdarzenia.

Rolnicy zobowiązani są również do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, z którego wypłacane są ewentualne świadczenia związane chociażby ze zdarzeniami, które wynikają bezpośrednio z winy rolnika. Taka polisa ubezpieczeniowa obejmuje zdarzenia, w następstwie których doszło do śmierci, uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzenia mienia.

Odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym – KRUS

Wypadek w gospodarstwie rolnym może być związany z powstaniem szkody na osobie. Pod tym pojęciem należy rozumieć możliwy uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby poszkodowanej.

Pierwszym podmiotem, od którego możliwe jest uzyskanie jednorazowego odszkodowania, jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS. Postępowanie tego rodzaju wymaga zachowania określonych formalności i przeprowadzane jest zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ty, jako osoba poszkodowana (lub też rodzina występująca o odszkodowanie w przypadku śmierci uczestnika wypadku) zostajesz zobowiązany do zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej do placówki KRUS. Bardzo ważne jest zachowanie terminu 6 miesięcy od momentu wypadku!

Nad kolejnymi etapami pracuje następnie KRUS – wszczyna postępowanie dowodowe, a sporządzony na jego podstawie protokół powypadkowy zostaje przedstawiony osobie zgłaszającej. To właśnie ten dokument stanowi podstawę do uznania sytuacji za wypadek przy pracy rolniczej i wypłaty jednorazowego odszkodowania. Poszkodowany lub jego rodzina mogą w ciągu 7 dni od otrzymania protokołu zgłosić swoje zastrzeżenia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z konieczności przedstawienia odpowiedzi w formie pisemnej – w innym przypadku nie zostanie ona uznana, a wypłata nie będzie zrealizowana.

Skorzystanie z pomocy adwokata zajmującego się odszkodowaniami za wypadki w rolnictwie jest rozwiązaniem, które gwarantuje zachowanie wszystkich wymogów formalnych postępowania. Prawnik zajmuje się wówczas nie tylko terminowym zgłaszaniem niezbędnych faktów, ale też dba o przygotowanie stosownych pism, w tym wspomnianej już odpowiedzi na protokół powypadkowy.

Pomoc prawna w sprawach karnych związanych z wypadkiem w rolnictwie

W naszej kancelarii udzielamy także pomocy prawnej w przypadku spraw o charakterze karnym wynikających ze zdarzenia, w którym doszło do śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu rolnika bądź pracownika jego gospodarstwa rolnego. Celem takiego postępowania jest pociągnięcie do odpowiedzialności karnej osoby będącej sprawcą.

Doradztwo prawne oraz obsługa ze strony adwokata może objąć zarówno osobę poszkodowaną występującą w postępowaniu karnym, jak i oskarżonego.

Dochodzenie odszkodowania za szkody w mieniu

W Twoim życiu mienie, na które składają się zabudowania gospodarcze, uprawy rolne, ale też maszyny, które stanowią wyposażenie drogie i zwyczajnie niezbędne to nie tylko majątek. To także elementy zapewniające możliwość realizowania codziennej pracy. Każda szkoda dotycząca mienia rolniczego ogranicza Twoje działania i wpływa na kwestie zarobkowe. Również w zakresie pozyskiwania rekompensaty za poniesione straty możesz skorzystać z oferowanej przez nas pomocy prawnej.

Zniszczenia maszyn rolniczych – ubieganie się o odszkodowanie

Sprzęt oraz maszyny rolnicze, także wolnobieżne, takie jak kombajny, ciągniki czy samochody dostawcze i ciężarowe stanowią mienie niezbędne do realizowania prac w Twoim gospodarstwie. Zniszczenia pojazdów i wyposażenia na skutek awarii (w trakcie prac polowych duże maszyny są intensywnie eksploatowane, co sprzyja ich uszkodzeniom), jak i wypadków typowo mechanicznych oraz wynikających z działania zjawisk naturalnych podlegają rekompensacie finansowej.

Podobnie, jak przy wypadkach z udziałem osób, ubieganie się o odszkodowanie za zniszczenie sprzętu rolniczego wymaga dostosowania się do wymogów przedstawionych przez ubezpieczyciela – istotne jest terminowe zgłoszenie szkody i przedstawienie niezbędnych dowodów. Może się jednak zdarzyć tak, że pomimo prawidłowego udokumentowania zdarzenia Twój wniosek zostanie odrzucony. Prawnik może udzielić Ci niezbędnego wsparcia związanego z uzyskaniem świadczenia odszkodowawczego

Odszkodowanie za szkody w budynkach rolniczych

Naszym Klientom pomagamy także w sprawach związanych z odszkodowaniem za szkody powstałe w nieruchomościach rolniczych. Uszkodzenia wynikające z czynników pogodowych, takich jak grad, intensywne opady deszczu, huragan, trąba powietrzna (zerwanie dachu) czy też piorunów mogących wywołać pożar mogą być objęte rekompensatą wynikającą z ubezpieczenia obowiązkowego, jak również z polis zawieranych dodatkowo.

Każdy ubezpieczyciel w warunkach swoich umów podaje szczegółowe wytyczne związane ze zgłoszeniem szkody oraz przebiegiem postępowania dowodowego. Jeżeli w jego wyniku otrzymałeś odpowiedź odmowną, zgłoś się do kancelarii. Adwokat może podjąć się prowadzenia sprawy o odszkodowanie i pomóc w otrzymaniu należnych Ci środków.

Dekoracja

Kancelaria adwokatów i radców prawnych Staśkiewicz i Janczarek

Siedziby naszej kancelarii znajdują się w Bydgoszczy i w Warszawie. Dzięki temu poszerzyliśmy pole naszych działań i pomagamy rolnikom na terenie całej Polski. Sprawy przedsiębiorców rolnych to jedne z wielu, które prowadzimy na rzecz klientów kancelarii. Rozwiązujemy także inne problemy natury prawnej. Wśród specjalności kancelarii Staśkiewicz i Janczarek są: prawo budowlane, prawo medyczne i odszkodowawcze oraz prawo gospodarcze i spółek. Specjalizujemy się również w sprawach związanych z kredytami frankowymi Dzięki godzinom spędzonym na sali sądowej, a także w wyniku posiadanych umiejętności negocjacyjnych, doprowadziliśmy do wygranej wiele sporów. Poznaj kompetencje, za które cenią nas klienci kancelarii.