Dekoracja

Fundacja rodzinna, co to? Jak działa?

Fundacja rodzinna jest opcją skierowaną do przedsiębiorców (np: firm rodzinnych), którzy planują długotrwały, wielopokoleniowy rozwój firmy. Zapewnia mechanizmy prawne dla ciągłego działania i rozwoju firmy bez podziału majątku.

Fundacja rodzinna, co to? Jak działa?

Co to jest "fundacja rodzinna"?

W polskim systemie prawnym od maja 2023 roku istnieje nowa instytucja, jaką jest ,,FUNDACJA RODZINNA”, która zyskuje coraz to większą popularność.

W ogólnym pojęciu jest to instytucja, która nie tylko pozwala, w celu ochrony majątku rodzinnego, zgromadzić go w jednym miejscu, aby przekazać go następnym pokoleniom (zgodnie z wolą określoną przez Fundatora), ale również bardzo interesująca i korzystna podatkowo forma działania.

FUNDACJE RODZINNĄ może założyć (czy to w akcie założycielskim, czy też w testamencie) praktycznie każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych – Osoba taka jest Fundatorem.

Beneficjentem FUNDACJI RODZINNEJ, których zakres uprawnień w statucie określa Fundator, może być osoba fizyczna (w tym sam Fundator) lub organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego.

Jak założyć fundację rodzinną?

Fundacja działa na podstawie STATUTU, który jako nader istotny dokument w działaniu Fundacji, reguluje podstawowe kwestie takie jak nazwę i cel działania fundacji, prawa i obowiązki beneficjentów, mechanizmy rozwiązywania sporów, ale również zawierać może regulacje co do inwestowania majątku fundacji.

Poza tym, aby założyć FUNDACJE RODZINNĄ trzeba złożyć oświadczenie o ustanowieniu Fundacji, sporządzić szczegółowy spis majątku, który będzie stanowił majątek Fundacji, powołać stosowne organy Fundacji do jej zarządzania i ewentualnego nadzoru, a następnie dokonać wpisu Fundacji do rejestru fundacji rodzinnych.

Po dokonaniu wpisu do rejestru Fundacja Rodzinna nabywa osobność prawną i tym samym w szczególności będzie mogła nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Jednocześnie trzeba pamiętać, iż aby założyć FUNDACJE RODZINNĄ, Fundator musi wnieść do Fundacji mienie o wartości nie mniejszej niż 100.000 zł

fundacja rodzinna

W jakich przypadkach fundacja rodzinna nie płaci podatku CIT?

Co jednak istotne to to, że FUNDACJA RODZINNA, korzysta z podatkowego zwolnienia z podatku dochodowego CIT (do momentu wypłaty świadczeń beneficjentom) jeżeli prowadzi działalność określoną w ustawie z dnia 26.01.2023 r. o fundacjach rodzinnych tj.:

1) zbywanie mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia

2) najmu, dzierżawy lub udostępnianie mienia do korzystania na innej podstawie

3) przystępowanie do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju albo za granicą, a także uczestnictwie w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach

4) nabywanie i zbywanie papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze

5) udzielanie pożyczek:

  1.  spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały albo akcje
  2.  spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik
  3. beneficjentom

6) obrót zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej

7) produkcja przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, o ile ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu

8) gospodarka leśna.

W przypadku jednak, gdy działalność prowadzona przez Fundacje będzie inna niż ta wskazana w ustawie (o której powyżej), Fundacja podlegać będzie opodatkowaniem CIT w wysokość 25 %.

FUNDACJA RODZINNA zapłaci 15 % CIT tylko wtedy, gdy wypłaci świadczenia beneficjentom.

Beneficjenci zaś płacą 15% podatku dochodowego, za wyjątkiem gdy są członkami najbliższej rodziny Fundatora i wtedy zwolnieni są z opodatkowania podatkiem dochodowym.

FUNDACJA RODZINNA korzysta również ze zwolnienia z podatku od przychodów z zysków kapitałowych, w tym dywidend oraz odsetek otrzymywanych od spółek, w których będzie posiadać udziały lub akcje.

Dochody Fundatora oraz beneficjentów, które przekazywane są z Fundacji Rodzinnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn.

Dodać trzeba, iż beneficjenci zwolnieni są z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Zwrócić uwagę warto również, iż gdy mamy do czynienia z zachowkiem, czyli świadczeniem pieniężnym uzależnionym od wartości spadku, które przysługuje niektórym osobą pominiętym w testamencie, w przypadku FUNDACJI RODZINNEJ, przy obliczaniu wartości zachowku nie będzie doliczany do spadku majątek (wniesiony do fundacji przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od śmierci Fundatora), który stanowił fundusz założycielski FUNDACJI RODZINNEJ.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach dotyczących FUNDACJI RODZINNEJ, skontaktuj się z nami

Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania:

e-mail: t.staskiewicz@sj-legal.pl

tel. +48 606 300 713

Radca Prawny Tomasz Staśkiewicz

Partner w Kancelarii Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni

Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

16.04.2024

Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy w umowie o roboty budowlane

Zasadą jest, że zobowiązanie powinno zostać wykonane zgodnie z umową. Zawierając umowę o roboty budowlane, strony umawiają się na konkretną wysokość wynagrodzenia wykonawcy.Co jednak w sytuacji, gdy w toku wykonywania umowy dojdzie do sytuacji, które groziłyby wykonawcy poniesieniem rażącej straty?
Wpis blogowy
10.01.2024

Darmowy kredyt konsumencki (złotówkowy i walutowy) - To jest możliwe!

W polskim systemie prawa istnieje instytucja, którą nazywamy ,,sankcją kredytu darmowego”. Ogólnie rzecz biorąc sankcja ta jest swoistą karą dla banku, gdy ten w treści przegotowanej przez siebie umowy kredytowej naruszył jeden z obowiązków nakładanych na niego przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Bank ma obowiązek w umowie kredytu konsumenckiego w sposób jednoznaczny i nader zrozumiały określić m.in.: rodzaj kredytu, termin i sposób jego wypłaty, całkowity koszt kredytu oraz stopę oprocentowania wypłaconej kwoty kredytu.
Wpis blogowy
29.12.2023

Nowe zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Rok 2024 przynosi ze sobą istotne zmiany w systemie świadczeń pielęgnacyjnych w Polsce. Te zmiany, wynikające bezpośrednio z ustawy uchwalonej 7 lipca 2023 roku, mają na celu wprowadzenie nowych zasad i procedur w zakresie przyznawania świadczeń.
Wpis blogowy