Przestępstwo skarbowe – czy na pewno?

Prowadzisz firmę transportową lub pracujesz w branży transportowej? Zatrzymała Cię Policja lub Służba-Celna i podczas kontroli znaleziono w Twoim pojeździe nielegalne wyroby akcyzowe, o których nie miałeś pojęcia? – W takiej sytuacji nie zawsze będziesz ponosić odpowiedzialność karno-skarbową.

W jednej ze spraw prowadzonych przez naszą Kancelarię Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu umorzył postępowanie dotyczące paserstwa akcyzowego i celnego z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Co istotne – nasz Klient nie wiedział o przewożonych nielegalnych towarach, a transport wykonywał na zlecenie zewnętrznej firmy. 

W trakcie kontroli okazało się, że w dostarczonym przez niego towarze nieznana mu osoba trzecia ukryła znaczne ilości wyrobów akcyzowych. 

Śledztwo wykazało jednak, że nasz Klient nie miał żadnej wiedzy o nielegalnych przedmiotach. Nie było więc możliwości przypisania mu winy umyślnej, a to doprowadziło do umorzenia postępowania.

Przestępstwo skarbowe – czy na pewno?

Co mówi prawo?

Zgodnie z zasadą „in dubio pro reo” – wszelkie wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte na korzyść oskarżonego. Jeżeli nie ma jednoznacznych dowodów wskazujących na winę konkretnej osoby, to sprawa może zakończyć się umorzeniem postępowania.

Warto jednak znać różnicę pomiędzy paserstwem umyślnym a nieumyślnym. Przepisy jasno rozróżniają te dwa przypadki, a sankcje za nie mogą się różnić.

Paserstwo umyślne przewidziane w art. 65 § 1 k.k.s. polega na świadomym działaniu lub akceptowaniu ryzyka, że przewożony towar jest nielegalny. Natomiast w przypadku paserstwa nieumyślnego przewidzianego w art. 65 § 2 k.k.s. chodzi o sytuacje, gdy można było przypuszczać, że coś jest nie w porządku (np. podejrzanie niska cena towaru, miejsce transakcji, widoczne gołym okiem podrobienie lub przerobienie znaku akcyzy).

Identycznie podzielone zostało przestępstwo paserstwa celnego, tj. na umyślne (art. 91 § 1 k.k.s.)  i nieumyślne (art. 91 § 2 k.k.s.).

Co grozi za paserstwo?

Jeżeli ktoś świadomie przewozi nielegalne towary, grozi mu grzywna do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do 3 lat, albo obie te kary łącznie. W przypadku nieumyślnego paserstwa sprawcy grozi wyłącznie kara grzywny do 720 stawek dziennych.

Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji, umów się na spotkanie.

+48 734 441 620

kancelaria@sj-legal.pl

BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2

WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro

Zajrzyj na nasz Instagram:

https://www.instagram.com/sjlegal.pl?igsh=MWgyOW9wdDAwaDdlag%3D&utm_source=qr