Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Podział majątku

Czy wiesz, jak sprawiedliwie podzielić majątek wspólny?

Podział majątku to często jedna z najtrudniejszych spraw działowych. Głównie dlatego, że podczas całego procesu pojawia się dużo skrajnych emocji. Nie jest łatwo, kiedy musisz zacząć dzielić wszelkiego rodzaju dobra materialne takie jak rodzinna firma, dom czy oszczędności. Prawnik zajmujący się rozwodem nie zawsze zna się na prawie majątkowym. To ważne, aby radca, który podejmuje się tego zadania, znał się na podziale spółek, podziale firmy i nieruchomości. Nie pozwól, aby strach i niepewność spowodowały, iż podział wspólnego majątku stanie się zbyt skomplikowany. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika i umów się na spotkanie w Kancelarii Staśkiewicz i Janczarek w Warszawie lub Bydgoszczy.

Adwokaci i prawnicy podział majątku Bydgoszcz Warszawa

Podział majątku wspólnego nie jest uzależniony od rozwodu. Może on nastąpić przed rozwodem, kilka lat po lub w trakcie procesu rozwodowego. Jednak najczęściej spotykany jest podział majątku po rozwodzie. W każdym z przypadków chodzi o to, aby sprawiedliwie podzielić pomiędzy obie strony majątek wspólny. Spór o takie rzeczy, jak dom, mieszkanie czy wspólna firma sprawia, że tego typu sprawy są bardzo zawiłe. Z pewnością chcesz znać odpowiedź na pytania: Ile należy Ci się z firmy prowadzonej przez drugiego małżonka lub jak podzielić spółkę i nieruchomości. Tego typu problemy często powodują wiele kłótni pomiędzy obiema stronami niezależnie od tego, którą formę podziału majątku się wybrało.

Boisz się, czy to dobry czas na podział majątku?

Podział majątku przed rozwodem:

  • Małżonkowie, którzy chcą podzielić majątek wspólny jeszcze przed rozwodem, powinni w pierwszej kolejności wprowadzić rozdzielność majątkową. Można to zrobić u notariusza bądź w określonych przypadkach także w sądzie.

Podział majątku po rozwodzie:

  • Biorąc pod uwagę cały majątek wspólny i majątek osobisty, można go podzielić na dwa sposoby,
  • Poprzez sądowy podział majątku wspólnego w przypadku kiedy małżonkowie nie mogą się porozumieć polubownie w kwestii podziału posiadanych przez nich dóbr materialnych.
  • Poprzez umowny podział majątku wspólnego, który może się odbyć polubownie drogą mediacji w celu ustalenia między byłymi małżonkami podziału wszystkich dóbr materialnych. W takim przypadku podział majątku może nastąpić na skutek zawarcia umowy.
Podział majątku Bydgoszcz

Podział majątku po rozwodzie lub rozdzielność majątkowa w trakcie trwania małżeństwa to sytuacja trudna, stresująca i często nieprzewidywalna. Dlatego tak ważne jest, aby u boku mieć doświadczonego prawnika, który będzie działał na naszą korzyść, jednocześnie będąc dobrym mediatorem obu stron. Prawem majątkowym zajmujemy się od lat. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, a intercyza pozwoli Tobie na zachowanie majątku nabytego zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu. Niezależnie od tego, czy boisz się, że Twój współmałżonek roztrwoni cały Wasz majątek lub potrzebujesz, aby przeprowadzić Cię przez cały proces podziału majątku po rozwodzie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie i wiemy, jak ważne jest wczucie się w obecną sytuację klienta. Dzięki fachowej wiedzy jasno określimy, co wchodzi w skład dóbr materialnych i ustalimy wartość majątku do podziału. Chcemy utorować Tobie najłatwiejszą drogę do negocjacji z obecnym lub byłym partnerem.

Tomasz Staśkiewicz
Piotr Janczarek
0 MLN

największy dzielony majątek

0 MLN

łączna należność uzyskana dla klientów

Przeszło 0

zakończonych spraw o podział majątku

0 lat

ŁĄCZNE
DOŚWIADCZENIE
NASZYCH SPECJALISTÓW

Pomoc prawnicza

Uzyskaj sprawiedliwy podział majątku wspólnego zarówno przed, jak i po rozwodzie. Ustalimy, co wchodzi w skład majątku do podziału. Wytłumaczymy, jaka jest różnica między umownym i sądowym podziałem dóbr materialnych. Przygotujemy Cię na pytania sądu lub do negocjacji z byłym małżonkiem. Będziemy Twoim buforem bezpieczeństwa i znajdziemy argumenty, których użyjemy podczas postępowania. Postaw na bezpieczeństwo finansowe i przestań się bać o swoją przyszłość.

01
Krok 1

Spotkanie

Zapomnij o niepotrzebnych nerwach i umów się na spotkanie z naszym specjalistą z Kancelarii Staśkiewicz i Janczarek w Warszawie lub Bydgoszczy. Przestań poświęcać czas na szukanie odpowiedzi: Jaki majątek nadaj się do podziału? Porozmawiaj z nami. Wspólnie ustalimy, czego potrzebujesz.

02
Krok 2

Plan działania

Na tym etapie omówimy, czego potrzebujemy do oceny wartości Twojego majątku. Usłyszysz od nas konkretny plan działania. Zostaniesz poinformowany o tym, jakie dokumenty należy przygotować do poprowadzenia procesu. Poznasz koszty związane z prowadzeniem Twojej sprawy podziału majątku.

03
Krok 3

Realizacja

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie procesu sprawy majątkowej. Wiemy, że taki rodzaj spraw często jest ściśle związany ze sprawami karnymi i rozwodowymi, dlatego pomagamy w kwestiach formalnych takich jak przygotowywanie pism i gromadzenie potrzebnych dokumentów. Bierzemy udział w negocjacjach i reprezentujemy podczas rozpraw w sądzie.

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy dostępni

Bez względu na to, co się dzieje, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Omówimy wszelakie zmiany wprowadzone przez Twojego byłego partnera w trakcie mediacji i przygotujemy Cię na to, co może się wydarzyć. Skorzystaj z naszej pomocy w Warszawie lub Bydgoszczy

Nie wiesz czy to dla Ciebie?

Ta oferta jest dla Ciebie jeżeli:

  • Chcesz wiedzieć, jak wygląda procedura podziału majątku wspólnego,
  • oczekujesz sprawiedliwego podziału majątku,
  • szukasz kogoś, kto rzetelnie oceni wartość majątku do podziału,
  • chcesz osoby, która bezpiecznie przeprowadzi Cię przez mediacje,
  • zależy Ci na dyskrecji.

Nie jest dla Ciebie gdy:

  • wojowanie z byłym partnerem to tylko sport,
  • znasz się na prawie majątkowym,
  • masz stalowe nerwy.
D

Daniel Hermann

Profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy, duża pomoc merytoryczna. Kancelaria godna polecenia.

K

Katarzyna Antoszewska

Jestem bardzo zadowolona z podejścia Pana Mecenasa Staśkiewicza do moich spraw – rozwodowej i podziału majątku. Sprawnie załatwione sprawy, zgodnie z moimi wszystkimi oczekiwaniami, Kompetentny i empatyczny prawnik, godny polecenia, który był zawsze pomocny i do dyspozycji.

Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jak przeprowadza się podział majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jaka jest opłata sądowa w sprawie o podział majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jakie są sposoby podziału majątku małżonków po rozwodzie?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Kiedy dokonuje się podziału majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy zawsze dochodzi do podziału majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Co z podziałem majątku, gdy małżonkowie wybudowały wspólnie dom na działce jednego z małżonków?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy przy podziale majątku uwzględniane są również długi?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jak można podzielić majątek wspólny, gdy w jego skład wchodzi nieruchomość?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy możliwe jest żądanie nierównych udziałów w majątku wspólnym?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy prawo najmu lokalu mieszkalnego wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Co to jest ,,majątek wspólny małżonków”, a co ,,majątek odrębny małżonków”

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jak ustalić czy w moim związku małżeńskim obowiązuje wspólność majątkowa małżeńska?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy orzeczenie o winie w wyroku rozwodowym ma znaczenia dla podziału majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy w wyroku rozwodowym Sąd dokonuje podziału majątku małżonków?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jakie składniki majątku są objęte podziałem majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Kto decyduje, który z małżonków otrzyma poszczególne składniki majątku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy spłaty lub dopłaty można rozłożyć na raty?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Kto dokonuje wyceny składników majątku wspólnego?

Sprawy o podział majątku

W ramach świadczonej obsługi prawnej prowadzimy w kancelarii także sprawy o podział majątku. W większości przypadków nierozerwalnie wiążą się one z postępowaniem rozwodowym – jeśli przed zawarciem związku małżeńskiego kwestie majątkowe nie zostały uregulowane w postaci umowy majątkowej (intercyzy). Na to, jak przebiegać będzie postępowanie wpływa szereg czynników. Głównym jest podejście współmałżonków do tego problemu. Sprawy mogą zatem zostać zakończone szybko i bez większych utrudnień, ale gdy do głosu dochodzą emocje nietrudno o spór. W obu przypadkach skorzystanie z pomocy pełnomocnika jest najlepszym rozwiązaniem!

Prawo spadkowe Bydgoszcz Warszawa

Kilka słów na temat majątku

Udzielenie porad prawnych dotyczących podziału majątku wymaga w pierwszej kolejności zdefiniowania samego pojęcia „majątku” czy też wspólności majątkowej.

Jako osoba, która nie pozostaje w związku małżeńskim, dysponujesz swoim majątkiem osobistym. W jego skład wchodzą wszelkie dobra materialne, które zostały przez Ciebie kupione, odziedziczone czy nabyte w inny sposób. Do puli tej zalicza się ponadto przyznane prawa – na przykład autorskie, a także nagrody, przedmioty osobiste codziennego użytku, a nawet przyznane odszkodowania. Innymi słowy majątek osobisty tworzy wszystko, co masz w swoim posiadaniu przed wstąpieniem w związek małżeński.

W momencie jego zawarcia, na mocy obowiązujących w Polsce przepisów dochodzi do powstania majątku wspólnego. W jego ramach mieszczą się dobra, które zostały nabyte przez jednego lub oboje współmałżonków w trakcie pożycia małżeńskiego. Do ustawowej wspólności majątkowej należą także:

  • wynagrodzenie przysługujące każdemu z małżonków w ramach prowadzonej aktywności zawodowej,
  • dochody pochodzące z majątku wspólnego – należy brać tu pod uwagę wszelkiego typu opłaty za wynajem nieruchomości (także, jeśli jej własność jest przypisana do majątku osobistego jednego z małżonków),
  • środki zgromadzone na funduszach emerytalnych,
  • składki złożone na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wyjątek stanowią dobra odziedziczone w spadku – nawet po powstaniu wspólności majątkowej pozostają one częścią majątku osobistego, chyba, że spadkodawca zaznaczy, że majątek ma przypaść każdemu ze współmałżonków.

Osoba trzymająca majątek w ręku

Czy wspólność majątkowa zawsze powstaje w chwili zawarcia małżeństwa?

W przypadku wstępowania w związek małżeński ustawowo powstaje wspólność majątkowa, która dotyczy każdego z małżonków i w ramach jej trwania nie można dokonać podziału majątku. Możliwe jest jednak sporządzenie i podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej, którą potocznie nazywa się intercyzą. Wiele osób uważa, że można dokonać tego tylko przed ślubem, a sama umowa ma za zadanie przede wszystkim chronić majątek jednej ze stron (zwykle wskazuje się osobę lepiej sytuowaną). Intercyza przedślubna nie jest jednak jedyną możliwą opcją.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by umowę majątkową podpisać także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Takie działanie ma wiele zalet – najistotniejszą jest zachowanie niezależności finansowej każdego małżonka w przypadku ewentualnej egzekucji komorniczej. Na taką intercyzę decydują się zatem często osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i za pomocą umowy chcą ochronić majątek.

Najczęściej umowa wprowadzana po ślubie związana jest z uznaniem pełnej rozdzielności majątkowej. To oznacza, że w przypadku możliwego rozwodu lub separacji podział majątku nie będzie już konieczny – przeprowadzono go w momencie sporządzenia umowy.

Uwaga, umowa majątkowa małżeńska powinna być zawarta przed notariuszem. Rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa można ponadto przeprowadzić w ramach postępowania sądowego.

podział majątku
Podział majątku Bydgoszcz Warszawa

Rozwód a podział majątku

Jeżeli nie została podpisana umowa małżeńska, rozwód niesie ze sobą konieczność przeprowadzenia podziału majątku wspólnego. Zasadniczo istnieje możliwość dokonania tej czynności także na rozprawie rozwodowej – sąd może podjąć taką decyzję przy prostych sprawach, gdzie majątek jest niewielki i przy tym prosty do podziału.

Podział majątku przed rozwodem jest możliwy formalnie tylko przez wspomnianą powyżej intercyzę, w której to zapisach składniki wspólności małżeńskiej i majątku osobistego zostają szczegółowo wymienione.

W większości spraw podział jest realizowany po formalnym rozwodzie.

Podpisywanie dokumentu

Sposoby podziału majątku

Podziału majątku po rozwodzie dokonać można na dwa sposoby. Polskie przepisy przewidują zatem:

  • umowny podział majątku
    – zapewne forma najprzystępniejsza, jednak wymagająca od obu stron zgodności; jeżeli byli małżonkowie są w stanie porozumieć się w tej kwestii dochodzi do częściowego lub całościowego podziału; o ile metoda zawarcia umowy jest tu dowolna, o tyle w przypadku konieczności formalnego podziału nieruchomości niezbędna będzie wizyta u notariusza,
  • sądowy podział majątku
    – brak porozumienia pomiędzy małżonkami zobowiązuje ich do przeprowadzenia postępowania przed sądem – w tej sytuacji wniosek o podział majątku wspólnego po rozwodzie należy złożyć wraz z opisem jego zawartości; z takim wnioskiem możesz wystąpić nawet wiele lat po rozwodzie (Twoje prawo do części majątku nie ulega przedawnieniu).
Adwokat odpowiada na pytania klientowi

Podział majątku – spłata i dopłata

Kiedy można mówić o spłacie lub dopłacie po podziale majątku? Obowiązek spłaty zostaje nałożony na współmałżonka, który w wyniku podziału otrzyma całość wspomnianego majątku. Dopłatę natomiast uiszcza się w momencie rozdzielenia składników majątku wspólnego w sposób nierównomierny – jeśli jeden z byłych małżonków zyska bardziej wartościowe elementy, drugi może domagać się takiej dopłaty.

Kwestia podziału majątku wspólnego po śmierci współmałżonka

Do podziału majątku wspólnego dochodzi również po śmierci współmałżonka. Jeżeli jednak osoba zmarła miała innych spadkobierców, na przykład rodziców czy dzieci, to również oni zyskują prawo do części tego majątku.

Wraz ze śmiercią jednego małżonka siłą rzeczy ustaje wspólność majątkowa. Drugi małżonek staje się właścicielem połowy wspólnego majątku (na przykład ½ nieruchomości), a dopiero druga połowa wchodzi w skład spadku i, jeśli istnieją inni spadkobiercy, tylko ona jest dzielona pomiędzy nimi. W takim momencie konieczne jest oczywiście przeprowadzenie postępowania spadkowego, w tym tak zwanego działu spadku. Pamiętaj, że także w takich sprawach możesz skorzystać z obsługi prawnej ze strony adwokata lub radcy prawnego.

Dekoracja
Rozmowa prawnika z klientem

Kancelaria adwokatów i radców prawnych Staśkiewicz i Janczarek

Siedziby naszej kancelarii znajdują się w Bydgoszczy i w Warszawie. Dzięki temu poszerzyliśmy pole naszych działań i pomagamy na terenie całej Polski. Sprawy o podział majątku to jedne z wielu, które prowadzimy na rzecz klientów kancelarii. Rozwiązujemy także inne problemy natury prawnej. Wśród specjalności kancelarii Staśkiewicz i Janczarek są: podziałem majątku przy rozwodach, prawo medyczne i odszkodowawcze oraz prawo gospodarcze i spółek. Dzięki godzinom spędzonym na sali sądowej, a także w wyniku posiadanych umiejętności negocjacyjnych, doprowadziliśmy do wygranej wiele sporów. Poznaj kompetencje, za które cenią nas klienci kancelarii. Rozpocznij z nami współpracę i skutecznie pozbądź się problemu z podziałem majątku.

kancelaria

Blog

22.07.2024

Fundacja rodzinna, co to? Jak działa?

Fundacja rodzinna jest opcją skierowaną do przedsiębiorców (np: firm rodzinnych), którzy planują długotrwały, wielopokoleniowy rozwój firmy. Zapewnia mechanizmy prawne dla ciągłego działania i rozwoju firmy bez podziału majątku.
Wpis blogowy
16.04.2024

Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy w umowie o roboty budowlane

Zasadą jest, że zobowiązanie powinno zostać wykonane zgodnie z umową. Zawierając umowę o roboty budowlane, strony umawiają się na konkretną wysokość wynagrodzenia wykonawcy.Co jednak w sytuacji, gdy w toku wykonywania umowy dojdzie do sytuacji, które groziłyby wykonawcy poniesieniem rażącej straty?
Wpis blogowy
10.01.2024

Darmowy kredyt konsumencki (złotówkowy i walutowy) - To jest możliwe!

W polskim systemie prawa istnieje instytucja, którą nazywamy ,,sankcją kredytu darmowego”. Ogólnie rzecz biorąc sankcja ta jest swoistą karą dla banku, gdy ten w treści przegotowanej przez siebie umowy kredytowej naruszył jeden z obowiązków nakładanych na niego przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Bank ma obowiązek w umowie kredytu konsumenckiego w sposób jednoznaczny i nader zrozumiały określić m.in.: rodzaj kredytu, termin i sposób jego wypłaty, całkowity koszt kredytu oraz stopę oprocentowania wypłaconej kwoty kredytu.
Wpis blogowy