Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Podział spadku

Podział spadku dzięki któremu zminimalizujesz dodatkowe emocje

Podział spadku pomiędzy spadkobierców to jedna z tych spraw, które wiążą się z ogromnymi często skrajnymi emocjami. Dzieje się tak, gdyż to trudny okres żałoby i niepewność. Pojawia się pierwsze pytanie. Jak zostanie podzielony spadek? Przestań martwić się formalnościami i skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika w Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni w dwóch miastach: Bydgoszcz i Warszawa.

TOMASZ STAŚKIEWICZ i Piotr Janczarek - prowadzący sprawy prawne

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności?
W sądzie czy polubownie?

Aby spadkobiercy zostali wyłącznymi właścicielami określonych rzeczy wchodzących w skład spadku, należy dokonać jego podziału i zniesienia współwłasności. W większości przypadków spadek dziedziczony jest przez małżonka i dzieci lub konkretne osoby zapisane w testamencie co oznacza, że każda z tych osób nabywa prawo do dziedziczenia spadku i tym samym staje się jego współwłaścicielem. Podział spadku nie jest obowiązkowy, ale warto go zrobić z wyprzedzeniem i uniknąć dodatkowych emocji przy uzgadnianiu sprzedaży jakiegoś składnika majątku czy zarządzania odziedziczoną nieruchomością przez spadkobiorców.

Nasuwa się kolejne pytanie. Jak więc przeprowadzić dział spadku, skąd mam wiedzieć ile mi się należy?

Umowa między wszystkimi spadkobiercami

Taki rodzaj podziału jest możliwy, jeśli wszyscy spadkobiercy są zgodni co do tego, w jaki sposób podzielić spadek. To czy opłaty będą wyższe i jaki to będzie rodzaj umowy, zależy od tego, czy w skład spadku wchodzą dobra materialne, nieruchomość lub przedsiębiorstwo.

Orzeczenia sądu na żądanie spadkobiercy

Zasady co do posiadania dóbr materialnych, nieruchomości lub przedsiębiorstwa są podobne, ale często strony w nerwach nie mogą się porozumieć i nie są zgodni co do podziału spadku. Chcą go podzielić sprawiedliwie pomiędzy wszystkie strony.

Podział spadku

Podział spadku dla wielu rodzin jest sytuacją emocjonalną i ściśle związaną z przeżywaniem żałoby. Nieruchomości, w których wychowały się nasze dzieci pozostawia wiele pozytywnych wspomnień. Wiele niepotrzebnych konfliktów powodują rodzinne firmy, szczególnie wtedy, kiedy tylko jedno z dzieci postanowiło wziąć na barki brzemię jej prowadzenia. Właśnie w tym momencie powstaje wiele pytań odnośnie uczciwego podziału spadku i zaczynasz zastanawiać się, jak to wszystko podzielić? To w szczególności ważne, aby w tak ciężkich momentach mieć przy sobie doświadczonego prawnika, który zajmie się nie tylko papierami, ale ukoi nasze emocje. Będzie dobrym negocjatorem, a czasem i mediatorem.

Podziałami spadków zajmujemy się od wielu lat. Każdą sprawę dokładnie analizujemy. Wiemy, że tu ważne jest wyczucie i znajomość obowiązujących przepisów. Zapomnij o stresie związanym z działem spadku i odetchnij z ulgą. Niezależnie do tego, czy chcesz podzielić spadek drogą sądową, czy umownie zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

Tomasz Staśkiewicz
Piotr Janczarek
0 MLN

najwyższa wartość podzielonego spadku

Przeszło 0

zakończonych spraw o podział spadku

0

SKUTECZNYCH
SPRAW

0 lat

ŁĄCZNE
DOŚWIADCZENIE
NASZYCH SPECJALISTÓW

Pomoc prawnicza

Uzyskaj szybki i sprawiedliwy podział spadku. Opowiemy Tobie ile ze spadku należy się każdemu ze spadkobierców. Staniemy się Twoim buforem bezpieczeństwa. Wytłumaczymy, jaka jest różnica pomiędzy sądownym a umownym działem spadku. Przygotujemy Cię na pytania sądu lub do negocjacji z rodziną. Zadbamy o wszystkie formalności.

01
Krok 1

KONTAKT

Zapomnij o niepotrzebnych nerwach i umów się na spotkanie z naszym specjalistą z Kancelarii Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni w Warszawie lub w Bydgoszczy. Przestań poświęcać czas na przeglądanie trudnych zapisów. Nie sprawdzaj godzinami, ile Ci się należy ze spadku. Porozmawiaj z nami. Wspólnie określimy, czego potrzebujesz.

02
Krok 2

Plan działania

Na tym etapie ustalimy, co wchodzi w skład majątku do podziału oraz ile osób zostało spadkobiercami. Stworzymy konkretny plan działania. Poinformujemy Cię jakie dokumenty należy przygotować. Poznasz koszty związane z poprowadzeniem Twojej sprawy.

03
Krok 3

Realizacja

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie procesu sprawy spadkowej. Weźmiemy udział w negocjacjach z rodziną. Pomożemy wypełnić wszystkie wnioski i dopiąć formalności. Rozwiejemy wątpliwości związane z darowizną i wypłatą zachowku. Będziemy reprezentować Cię podczas rozprawy w sądzie.

Jesteśmy dostępni

Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji. Wiemy, że w przypadku spraw o spadek ustalenia potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Pomożemy porozumieć Ci się z innymi spadkobiercami w kwestiach spłat lub dopłat. Przygotujemy Cię na to, co jeszcze może się wydarzyć. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika w Bydgoszczy lub Warszawie.

Nie wiesz czy to dla Ciebie?

TA OFERTA JEST DLA CIEBIE JEŻELI:

  • potrzebujesz wsparcia z organizacją i przygotowaniem formalności
  • zastanawiasz się, ile należy Ci się z podziału spadku,
  • potrzebujesz osoby, która będzie buforem bezpieczeństwa między Tobą a rodziną,
  • oczekujesz sprawiedliwego podziału spadku,
  • zależy Ci na dyskrecji.

Nie jest dla Ciebie gdy:

  • walka z rodziną o pieniądze sprawia Ci przyjemność,
  • znasz się na prawie spadkowym,
  • masz nerwy ze stali.
D

Daniel Hermann

Profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy, duża pomoc merytoryczna. Kancelaria godna polecenia.

K

Katarzyna Antoszewska

Jestem bardzo zadowolona z podejścia Pana Mecenasa Staśkiewicza do moich spraw – rozwodowej i podziału majątku. Sprawnie załatwione sprawy, zgodnie z moimi wszystkimi oczekiwaniami, Kompetentny i empatyczny prawnik, godny polecenia, który był zawsze pomocny i do dyspozycji.

Tło

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czym różni się stwierdzenie nabycia spadku od działu spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jak przeprowadza się dział spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Jakie są sposoby działu spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy przy dziale spadku uwzględniane są również długi?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Kto ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy możliwe jest zbycie udziału w spadku przed działem spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Kto może wnieść sprawę o dział spadku do Sądu?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Co ustala Sąd w toku postępowania o dział spadku?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy możliwy jest podział częściowy spadku?

Prawo spadkowe

Jednym z działów prawa cywilnego jest prawo spadkowe, które reguluje kwestię przejścia praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela na inny podmiot lub podmioty. Inaczej mówiąc, prawo spadkowe zajmuje się sprawami dotyczącymi dziedziczenia, określa osoby do niego uprawnione zarówno ustawowo, jak i przy istniejącym testamencie.

W prowadzonej przez nas kancelarii adwokaci oraz radcowie prawni prowadzą sprawy spadkowe Klientów, dbając o prawidłowe i terminowe dopełnianie niezbędnych w tym zakresie formalności. W wielu przypadkach postępowanie o dział spadku nie nastręcza specjalnych trudności, jednak nie zawsze osoby uprawnione do przejęcia majątku dokładnie wiedzą, czym jest testament, a zachowek lub w jakich sytuacjach dziedziczone mogą być również długi. W razie takich oraz innych wątpliwości porada prawna pomoże prawidłowo przygotować się do postępowania, a adwokat lub radca prawny może występować oficjalnie w imieniu Mocodawcy w trakcie spraw prowadzonych przed sądem.

Dziedziczenie ustawowe i dziedziczenie testamentowe – co warto wiedzieć?

W przypadku dziedziczenia można mówić o dwóch sposobach postępowania, to jest ustawowym oraz testamentowym.

Dziedziczenie ustawowe jest regulowane poprzez przepisy prawa spadkowego. Zasadniczo ten rodzaj dziedziczenia znajduje zastosowanie w dwóch przypadkach. Zapewne najczęstszą podstawą do działania właśnie w tym trybie jest brak testamentu. Jeżeli osoba zmarła nie pozostawiła takiego dokumentu, osoby po niej dziedziczące otrzymują odpowiednie części spadku zgodnie z zapisami ujętymi w przepisach. O tym, kto jest uprawniony w pierwszej kolejności do przejęcia majątku informuje Kodeks cywilny w artykułach 931-935 (Dz.U.1740 t.j.). Wśród osób tych można wymienić na przykład: dzieci i współmałżonków, rodziców, dziadków czy rodzeństwo. Ponadto zasady dziedziczenia ustawowego dotyczą sytuacji, w których testament został spisany, jednak osoby w nim powołane nie wyrażają chęci przyjęcia spadku lub też z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić.

Każdy człowiek może też samodzielnie zarządzić, co stanie się z jego majątkiem w momencie śmierci. Drugim sposobem na rozporządzenie majątkiem po zmarłej osobie jest dziedziczenie testamentowe, opierające się oczywiście na zapisach umieszczonych w testamencie (do spadku może zostać powołana dowolna osoba lub osoby). Testator, czyli osoba sporządzająca taki dokument, musi zrobić to samodzielnie i w każdej chwili może swoje decyzje odwołać – jednak nigdy do sporządzenia testamentu, jak i jego zmiany nie może wyznaczyć pełnomocnika. Nie jest również możliwe wyrażenie woli, na przykład małżonków, w ramach testamentu wspólnego. Testament ma ponadto pierwszeństwo nad dziedziczeniem ustawowym.

Testament a zachowek

Chociaż testament może zmienić kolejność dziedziczenia, to nie wpływa on automatycznie na pozbawienie praw do majątku osób do tego upoważnionych, czyli najbliższych krewnych lub małżonka. Nawet, jeśli osoby wymienione w ustawie jako potencjalni spadkobiercy zostaną pominięte w testamencie, przysługuje im prawo do zachowku.

Czym zatem jest zachowek? Jako świadczenie został ustanowiony w celu zapewnienia najbliższym osobom zmarłego rekompensaty w przypadku wykluczenia ich z testamentu lub też uwzględnienia ich, jednak w znacznie niższym stopniu, niż przewiduje ustawa. Chociaż instytucja zachowku wzbudza tak krytykę, jak i aprobatę, nie będziemy w tym miejscu polemizować nad jego zasadnością. Jako prawnicy pomagamy natomiast Klientom w dochodzeniu wypłaty zachowku – a do niej zobowiązani są w równej mierze spadkobiercy testamentowi.

Osoby zadające sobie pytanie, czy testament zwalnia od zachowku musimy w tym miejscu poinformować, że testator ma również prawo odmówienia zachowku – musi jednak w testamencie wskazać konkretną i solidnie ugruntowaną przyczynę takiej decyzji.

Dział spadku – czyli co się dzieje po śmierci spadkodawcy?

W momencie śmierci dochodzi do otwarcia spadku, czyli przejęcia praw do majątku przez osoby wskazane w testamencie lub ustawie (stają się one jego współwłaścicielami). Tak powstała więź zostaje zerwana właśnie przez dział spadku.

Mówiąc najprościej, dział spadku pozwala na podział majątku spadkowego. Może do niego dojść na drodze umownej lub sądowej. Umowny dział spadku obowiązuje tylko i wyłącznie w momencie, gdy wszyscy współwłaściciele wyrażają zgodę na takie działanie i są w stanie wypracować porozumienie związane z wartością poszczególnych części majątku, sposobem jego rozdzielenia i ewentualnej spłaty pozostałych osób. Wystarczy jednak, że nawet jeden ze spadkobierców zakwestionuje możliwości działu spadku w formie umowy, by konieczne było rozstrzygnięcie kwestii spadkowych przed sądem.

Sądowy dział spadku wymaga zachowania kilku istotnych formalności. Między innymi musi zostać złożony pisemny wniosek o dział spadku (takie żądanie się nie przedawnia). W postępowaniu przed sądem jednym z istotniejszych działań jest ustalenie składu majątku spadkowego wraz z jego wartością. Przy braku zgodności ze strony współwłaścicieli sąd, zazwyczaj z pomocą biegłego, zajmuje się określeniem tych kwestii.

Chociaż z pozoru dział spadku i zniesienie współwłasności wydają się czynnościami bardzo podobnymi, jeśli rozpatrujemy wyniki obu działań, to istotne jest wskazanie, że w przypadku majątku spadkowego niedopuszczalne jest swobodne zastosowanie przez współwłaścicieli procedury zniesienia współwłasności. Jeśli pojawiają się tego rodzaju wątpliwości to właśnie adwokat lub radca prawny jest w stanie prawidłowo poprowadzić sprawę spadkową, by uniknąć błędów proceduralnych.

A może poświadczenie dziedziczenia – i co dalej?

Do stwierdzenia o nabyciu spadku może dojść również w kancelarii notarialnej. Można wówczas mówić o tak zwanym akcie poświadczenia dziedziczenia. Dokument sporządzony przez notariusza zyskuje taką samą wartość prawną, jak orzeczenie sądowe. Nie jest jednak możliwe zastosowanie poświadczenia dziedziczenia w kilku sytuacjach. Sprawa spadkowa, gdy brak jest jednego spadkobiercy czy też brak wspólnego, zgodnego żądania ze strony zainteresowanych zmuszają do przeprowadzenia sądowego działu spadku.

W naszej kancelarii prowadzimy doradztwo prawne dotyczące spraw spadkowych. Udzielamy niezbędnych informacji związanych tak z przyjęciem, jak i odrzuceniem spadku, jak i oferujemy możliwość reprezentowania Klientów w postępowaniu przed sądem.

Dekoracja