Rodzaje błędów medycznych
W literaturze fachowej oraz w orzecznictwie można spotkać się z kilkoma rodzajami błędów medycznych. Nieco umownie można zatem wymienić błędy: diagnostyczny, terapeutyczny, organizacyjny, informacyjny czy techniczny.
Błąd diagnostyczny
Błąd diagnostyczny (lub też błąd rozpoznania) – wynika z nieprawidłowo postawionej diagnozy schorzenia występującego u pacjenta. Można opisać go w dwojaki sposób, to jest jako błędną ocenę, że osoba jest zdrowa, pomimo tego, że faktycznie choruje lub też, że jest chora, ale rozpoznanie schorzenia pozostaje nieprawidłowe.
Przez specjalistów błąd diagnostyczny traktowany jest jako jeden z najpoważniejszych, ponieważ może prowadzić do popełnienia następnych błędów medycznych – na skutek błędnej diagnozy może zostać wprowadzone nieprawidłowe leczenie, które doprowadzi do szkody chorego. Przykładem tego rodzaju zdarzenia medycznego może być głośna w ostatnim czasie problematyka diagnozowania endometriozy u kobiet, które nawet przez wiele lat mogą odczuwać silne dolegliwości bólowe, które przez lekarzy rozpoznawane są jako naturalnie występujące bolesne miesiączkowanie czy zwyczajna nadwrażliwość pacjentki.
Błąd terapeutyczny
Błąd terapeutyczny pozostaje ściśle związany z powyższym błędem diagnostycznym. Na skutek nieprawidłowego rozpoznania schorzenia chory jest źle leczony. Błędne określenie jednostki chorobowej wiąże się z wprowadzeniem leków czy metody leczenia, które nie tylko nie odpowiadają faktycznej chorobie pacjenta, ale dodatkowo mogą prowadzić do rozstroju jego zdrowia.
Szczególnie przykrymi dla poszkodowanych są błędy terapeutyczne związane z przeprowadzeniem zabiegów chirurgicznych będących całkowicie zbędnymi, a wiążącymi się z dodatkowym bólem i urazami.
Błąd organizacyjny
W przypadku błędu organizacyjnego nie tylko pracownik medyczny może być odpowiedzialny za jego popełnienie. Tutaj, za powstanie szkody względem pacjenta, odpowiadać może także wybrany podmiot administracyjny, w tym szpital, przychodnia lekarska czy prywatna klinika lub gabinet.
Charakterystycznymi dla tego błędu są wszelkiego rodzaju zaniedbania w organizacji pracy podmiotu medycznego, w tym chociażby prowadzenie dokumentacji w nieprawidłowy sposób czy też zaniedbanie kwestii dostępu do specjalistycznego sprzętu diagnostycznego.
Błąd informacyjny
Należący do kategorii błędów mogących wiązać się z wszystkimi poprzednimi, a związany z taką kwestią, jak błędne przekazanie informacji o stanie zdrowia czy też informowanie pacjenta w sposób niewystarczający lub niezrozumiały.
Błąd techniczny
Mówiąc o błędzie technicznym należy skupić się na nieodpowiednio realizowanym leczeniu wynikającemu z błędnego wykonania zaleceń lekarskich. Do błędów tego rodzaju zalicza się także niepoprawne przeprowadzenie zabiegu, gdy w ciele chorego pozostawione zostają narzędzia chirurgiczne czy też pomylenie konkretnych pacjentów w przypadku kwalifikacji do wykonania operacji.