Dekoracja

Skutki naruszenia ograniczeń w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o.

Piotr Janczarek ,

Tworząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jednym z kluczowych aspektów jest ograniczenie dostępu do niej osobom, których pozostali wspólnicy nie zgodziliby się do niej przyjąć. W konsekwencji, tworzone są zapisy regulujące obrót udziałami. 

O rodzajach ograniczeń i potrzebie ich tworzenia pisałem już wcześniej. Dla osób chcących przypomnieć sobie tamte informacje zapraszam tutaj.

Skutki naruszenia ograniczeń w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o.

CO SIĘ JEDNAK STANIE, GDY PRZEWIDZIANA W SPÓŁCE PROCEDURA ZOSTANIE NARUSZONA?

Polska ustawa przewiduje generalnie trzy rodzaje skutków naruszeń przy wykonywaniu obrotu udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • Bezskuteczność zawieszona,
  • Bezskuteczność względna,
  • Nieważność rozporządzenia.

Najrzadziej spotykanym skutkiem jest drugi wariant, gdyż występuje on tylko przy bardzo skomplikowanych ograniczeniach zbycia udziałów. Często występuje też spór, czy naruszenie zasad obrotu udziałami w takiej sytuacji powoduje faktycznie bezskuteczność względną (tj. naruszenie praw określonych osób — zwykle pozostałych wspólników) czy bezskuteczność zawieszoną lub nieważność.

Skutki naruszenia ograniczeń w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o. 1

Najczęściej zastrzeganym ograniczeniem w rozporządzeniu udziałami jest konieczność uzyskania zgody od organu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością-zarządu lub zgromadzenia wspólników (najrzadziej w praktyce zgody udziela rada nadzorcza). Brak uzyskania zgody na zbycie udziałów powoduje bezskuteczność zawieszoną umowy. Co to w praktyce oznacza? Do dnia podjęcia decyzji przez odpowiedni organ w spółce, wspólnikiem w spółce jest nadal zbywca. Natomiast z chwilą wyrażenia zgody przez spółkę zbycie udziałów się „dopełnia” i wspólnikiem staje się nabywca.

Zdarza się jednak, że brak decyzji trwa przez lata. Zazwyczaj z uwagi na brak świadomości w dokonywaniu obrotu udziałami co do toku prawidłowej procedury ich zbywania. W konsekwencji może dojść do sytuacji, gdy po czasie zamiast zgody uprawniony organ spółki odmówi wyrażenia zgody, a w konsekwencji umowa zbycia udziałów stanie się nieważna i nie będzie podlegała rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Skutki naruszenia ograniczeń w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o. 2

Może również zdarzyć się tak, że pomimo braku zgody Sąd zarejestruje zmiany, które będą przedwczesne lub nieprawidłowe. Nierzadko brak zgód może zostać ujawniony po latach i jeżeli spółka, zamiast wyrazić zgodę na zbycie udziałów, odmówi udzielenia tej zgody cały obrót udziałami może okazać się nieważny.

Z tego względu przed nabyciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością warto dokonać szczegółowej sytuacji prawnej związanej z obrotem udziałami.

Natomiast przed przystępowaniem do zbywania udziałów, należy przeczytać zasady takiej czynności prawnej, której wymogi określa umowa spółki.

Adwokat

Piotr Janczarek

Skutki naruszenia ograniczeń w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o. 3
Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

10.12.2024

Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Wpis blogowy
27.11.2024

Miarkowanie kary umownej w umowie o roboty budowlane

Kary umowne w umowach o roboty budowlane stanowią jeden z najczęstszych sposobów zabezpieczenia interesów Zamawiającego na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez Wykonawcę. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje możliwość miarkowania, czyli obniżenia kary umownej w określonych przypadkach, co może mieć kluczowe znaczenie dla Wykonawcy.
Wpis blogowy
05.11.2024

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Dotyczą one nie tylko alimentów, kontaktów z dziećmi czy możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ale również podziału majątku. Często to właśnie podział aktywów budzi najwięcej emocji na sali rozpraw, ponieważ wizja utraty lub zyskania – nierzadko sporego – majątku przemawia do wyobraźni stron postępowania. Przyjrzyjmy się, co dokładnie podlega podziałowi majątku przy rozwodzie.
Wpis blogowy