Dekoracja

Ograniczenie w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o.

Piotr Janczarek ,

Przy tworzeniu lub dokonywaniu zmian w treści umowy spółki, oprócz zagadnienia sukcesji, najczęściej dyskutujemy z klientami o ograniczeniach w rozporządzaniu udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ograniczenie w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o.

Ograniczenia w zbywaniu udziałów w spółce z o.o.

Nie ma, jednakże jednego rozwiązania tej kwestii, która odpowiadałaby każdemu stanowi faktycznemu. Odpowiedź na pytanie, jaki model ograniczeń w zbywaniu udziałów jest optymalny, jest uzależniona od kilku czynników. Najważniejsze, z perspektywy prawnika to ustalić z kim będzie zawiązana lub trwa spółka. Jeżeli jest to nowe przedsięwzięcie biznesowe, zazwyczaj lepiej jest ustanowić bardziej złożone ograniczenia w dysponowaniu udziałami. Czasami natomiast, gdy zaufanie do wspólnika lub wspólników jest praktycznie nieograniczone, zakres ograniczeń może być mniejszy. Nadmierne komplikowanie obrotu udziałami, z jednej strony ogranicza możliwość znalezienia się w strukturze wspólników, których się nie akceptuje, z drugiej strony wywołuje trudności w realizacji zbycia udziałów oraz przedłuża samą procedurę. Czas na jej przeprowadzenie może podważyć sens dokonywania rozporządzenia udziałami.

Ograniczenie w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o. 1

Jak skutecznie zarządzać ograniczeniami w rozporządzaniu udziałami w spółce?

Nigdy jednak nie doradzam całkowitej rezygnacji z ograniczeń w rozporządzaniu udziałami. Nie musi nawet chodzić o fakt, że dojdzie do konfliktu ze wspólnikiem, ale niestety czasem dochodzi do dziedziczenia udziałów szybciej niż było to planowane. Ponadto, zdarza się, że dziedziczą osoby, których pozostali wspólnicy nie akceptują w tej roli. Konflikty, które pojawiają się w takich scenariuszach prowadzą do zbywania udziałów konkurencji lub skarżeniu uchwał, a nawet torpedowaniu działalności spółki (np. w przypadku łącznej reprezentacji i pierwotnie dwuosobowych spółek).

Od struktury udziałów w spółce, zaangażowania w jej zarząd, zakresu zaangażowania finansowego w spółkę zależeć będzie, zgodę jakiego organu należy przewidzieć przy zbywaniu udziałów (zgromadzenia wspólników, zarządu czy rady nadzorczej). Ponadto, należy pamiętać o możliwości zastrzeżenia prawa pierwszeństwa w nabywaniu udziałów przez dotychczasowych wspólników. Wreszcie, co częściej stosowane przy większych spółkach, można przewidzieć umowę zawieraną przez wspólników, która dodatkowo będzie regulowała ich prawa i obowiązki wobec siebie i wobec spółki.

Ponadto, rozwiązaniem, które często rozwiązuje wiele potencjalnych problemów z niechcianymi wspólnikami jest zastosowanie tzw. automatycznego umorzenia udziałów.

Adwokat

Piotr Janczarek

Ograniczenie w rozporządzaniu udziałami w spółce z o.o. 2
Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

10.12.2024

Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Wpis blogowy
27.11.2024

Miarkowanie kary umownej w umowie o roboty budowlane

Kary umowne w umowach o roboty budowlane stanowią jeden z najczęstszych sposobów zabezpieczenia interesów Zamawiającego na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez Wykonawcę. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje możliwość miarkowania, czyli obniżenia kary umownej w określonych przypadkach, co może mieć kluczowe znaczenie dla Wykonawcy.
Wpis blogowy
05.11.2024

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Dotyczą one nie tylko alimentów, kontaktów z dziećmi czy możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ale również podziału majątku. Często to właśnie podział aktywów budzi najwięcej emocji na sali rozpraw, ponieważ wizja utraty lub zyskania – nierzadko sporego – majątku przemawia do wyobraźni stron postępowania. Przyjrzyjmy się, co dokładnie podlega podziałowi majątku przy rozwodzie.
Wpis blogowy