Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Nowy Ład - czy można go obejść?

Piotr Janczarek ,

Nowy Polski Ład wprowadził zmiany w sposobie opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej. Zasadniczo, w przypadku przedsiębiorców, zmiany te wiążą się ze zwiększeniem zakresu opodatkowania działalności gospodarczej. Czy jest jakiś sposób, aby uchronić się przed obowiązkiem płacenia wyższych podatków?

Nowy Polski Ład: Jak uniknąć wyższych podatków dla przedsiębiorców?

Zmiany dotyczą zarówno spółek, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Dla każdej z form prowadzenia działalności gospodarczej rezultat wprowadzonych zmian będzie inny, podobnie jak koszt prowadzenia działalności gospodarczej według nowych zasad.

Wspólne jest jednak to, że dotychczasowe konstrukcje prawne, przestały być optymalne i wiążą się z obowiązkiem zapłaty większym podatków. Ponadto, dostosowanie aktualnych struktur prawnych lub wybór nowych tak, aby były optymalne, wymaga sporych nakładów pracy księgowych, prawników i samych przedsiębiorców.

Nowy ład jak uniknąć podatów

Trzy skuteczne kierunki optymalizacji podatkowej

Możliwe jest wskazanie jednak trzech kierunków, które sprawdzą się w większości sytuacji:

Pierwsza z nich to jednoosobowa działalność gospodarcza oparta na tzw. rozliczeniu ryczałtowym. Podatek jest płacony od przychodu – tj. bez uwzględnienia odliczanych kosztów działalności. Stawka podatku jest niższa, a jednocześnie występuje zryczałtowana składka zdrowotna, której wysokość jest zwykle niższa niż przewidziane przepisami prawa 4,9% lub 9%.

Drugie rozwiązanie dotyczy spółek – możliwość zapłaty podatku wyłącznie w momencie wypłaty dywidendy tzw. CIT Estoński. Dzięki systemowi odliczeń, pomimo utrzymania podwójnego opodatkowania, wspólnicy przyjmując zasady tzw. CIT-u Estońskiego zapłacą ostatecznie od zysku 20% podatku – gdy spółka może rozliczać się na 9% CIT lub 25% podatku – gdy spółka płaci 19% CIT.

Trzecim rozwiązaniem jest osławiona już spółka komandytowo – akcyjna, gdzie nie płaci się składki zdrowotnej, a koszty wypłaty zysku wynoszą 17,3% od uzyskanego dochodu w przypadku, gdy spółka płaci 9% CIT i 19 % od uzyskanego dochodu, gdy spółka płaci 19% CIT. W kolejnych tekstach przybliżę poszczególne zalety i wady istniejących rozwiązań.

Trzy skuteczne kierunki optymalizacji podatkowej Nowy ład

Jeżeli mają Państwo pytania lub wątpliwości co do istniejących możliwości proszę o kontakt

e-mail: p.janczarek@sj-legal.pl

tel. +48 606 693 719

 

Adwokat Piotr Janczarek

Partner w Kancelarii Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni

Oferujemy kompleksową obsługę prawną firm, którą dopasujemy do Twoich potrzeb. Pomożemy rozwiązać każdy problem.

Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

22.07.2024

Fundacja rodzinna, co to? Jak działa?

Fundacja rodzinna jest opcją skierowaną do przedsiębiorców (np: firm rodzinnych), którzy planują długotrwały, wielopokoleniowy rozwój firmy. Zapewnia mechanizmy prawne dla ciągłego działania i rozwoju firmy bez podziału majątku.
Wpis blogowy
16.04.2024

Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy w umowie o roboty budowlane

Zasadą jest, że zobowiązanie powinno zostać wykonane zgodnie z umową. Zawierając umowę o roboty budowlane, strony umawiają się na konkretną wysokość wynagrodzenia wykonawcy.Co jednak w sytuacji, gdy w toku wykonywania umowy dojdzie do sytuacji, które groziłyby wykonawcy poniesieniem rażącej straty?
Wpis blogowy
10.01.2024

Darmowy kredyt konsumencki (złotówkowy i walutowy) - To jest możliwe!

W polskim systemie prawa istnieje instytucja, którą nazywamy ,,sankcją kredytu darmowego”. Ogólnie rzecz biorąc sankcja ta jest swoistą karą dla banku, gdy ten w treści przegotowanej przez siebie umowy kredytowej naruszył jeden z obowiązków nakładanych na niego przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Bank ma obowiązek w umowie kredytu konsumenckiego w sposób jednoznaczny i nader zrozumiały określić m.in.: rodzaj kredytu, termin i sposób jego wypłaty, całkowity koszt kredytu oraz stopę oprocentowania wypłaconej kwoty kredytu.
Wpis blogowy