Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Zmiany prawne w spółkach komandytowych - Czy można się przed nimi uchronić?

Piotr Janczarek ,

Stało się to co zapowiadano od 2013 r. Sejm przegłosował zmiany w zakresie opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki. Od 2021 r. spółka komandytowa najpierw zapłaci CIT, a następnie jej wspólnicy zapłacą PIT od dochodu z tytułu zysku przypadającego na ich rzecz.

Czy można zneutralizować lub uniknąć skutków wprowadzanych zmian? Uważam, że tak!

NA CZYM KONKRETNIE POLEGAJĄ ZMIANY?

Aktualnie komandytariusze będący osobami fizycznymi opłacają wyłącznie PIT – zwykle w wysokości 19 % od uzyskanego przez spółkę i przypadającego na nich dochodu.

Po zmianach, spółka komandytowa będzie zobowiązana do zapłacenia podatku CIT od dochodu, a następnie jej wspólnicy do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji powstanie podwójne opodatkowanie dochodu w spółce komandytowanej znane już ze spółek kapitałowych (spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz ze spółki komandytowo – akcyjnej.

W konsekwencji, sens istnienia spółek komandytowych, w których komandytariusze są osobami fizycznymi i zwykle wspólnikami spółki z o. o. oraz członkami jej zarządu, która jest komplementariuszem, w zasadzie stracą na znaczeniu.

Zmiany podatkowe spółek komandytowych

CZY MOŻNA SIĘ W JAKIŚ SPOSÓB UCHRONIĆ PRZED ZMIANAMI?

Naszym zdaniem na pewno. W celu prawidłowej zmiany struktury organizacyjnej naszych klientów, prowadzimy analizy i przedstawiamy im propozycje, które dotychczas w całości pozwolą na uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodu. Nie można jednak wykluczyć, że czasami efekt ten będzie do uzyskania jedynie w części. Z pewnością jednak, im więcej czasu pozostanie na analizę sytuacji klienta, tym lepsze rozwiązania będą możliwe do zaproponowania.

Należy jednak pamiętać, że dokonując zmian w sposób nieprzemyślany, można narazić się na zarzut dokonywania agresywnej optymalizacji podatkowej. W konsekwencji spowoduje to brak skuteczności dokonywanych zmian pod względem podatkowym i konieczność zapłaty podwójnego podatku dochodowego.

Jeżeli mają Państwo pytania, proszę o kontakt.

 

Adwokat

Piotr Janczarek

Zmiany w spółkach komandytowych 2020
Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

22.07.2024

Fundacja rodzinna, co to? Jak działa?

Fundacja rodzinna jest opcją skierowaną do przedsiębiorców (np: firm rodzinnych), którzy planują długotrwały, wielopokoleniowy rozwój firmy. Zapewnia mechanizmy prawne dla ciągłego działania i rozwoju firmy bez podziału majątku.
Wpis blogowy
16.04.2024

Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy w umowie o roboty budowlane

Zasadą jest, że zobowiązanie powinno zostać wykonane zgodnie z umową. Zawierając umowę o roboty budowlane, strony umawiają się na konkretną wysokość wynagrodzenia wykonawcy.Co jednak w sytuacji, gdy w toku wykonywania umowy dojdzie do sytuacji, które groziłyby wykonawcy poniesieniem rażącej straty?
Wpis blogowy
10.01.2024

Darmowy kredyt konsumencki (złotówkowy i walutowy) - To jest możliwe!

W polskim systemie prawa istnieje instytucja, którą nazywamy ,,sankcją kredytu darmowego”. Ogólnie rzecz biorąc sankcja ta jest swoistą karą dla banku, gdy ten w treści przegotowanej przez siebie umowy kredytowej naruszył jeden z obowiązków nakładanych na niego przez ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Bank ma obowiązek w umowie kredytu konsumenckiego w sposób jednoznaczny i nader zrozumiały określić m.in.: rodzaj kredytu, termin i sposób jego wypłaty, całkowity koszt kredytu oraz stopę oprocentowania wypłaconej kwoty kredytu.
Wpis blogowy