Dekoracja

Zmiany prawne w spółkach komandytowych - Czy można się przed nimi uchronić?

Piotr Janczarek ,

Stało się to co zapowiadano od 2013 r. Sejm przegłosował zmiany w zakresie opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki. Od 2021 r. spółka komandytowa najpierw zapłaci CIT, a następnie jej wspólnicy zapłacą PIT od dochodu z tytułu zysku przypadającego na ich rzecz.

Czy można zneutralizować lub uniknąć skutków wprowadzanych zmian? Uważam, że tak!

Zmiany prawne w spółkach komandytowych - Czy można się przed nimi uchronić?

NA CZYM KONKRETNIE POLEGAJĄ ZMIANY?

Aktualnie komandytariusze będący osobami fizycznymi opłacają wyłącznie PIT – zwykle w wysokości 19 % od uzyskanego przez spółkę i przypadającego na nich dochodu.

Po zmianach, spółka komandytowa będzie zobowiązana do zapłacenia podatku CIT od dochodu, a następnie jej wspólnicy do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji powstanie podwójne opodatkowanie dochodu w spółce komandytowanej znane już ze spółek kapitałowych (spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) oraz ze spółki komandytowo – akcyjnej.

W konsekwencji, sens istnienia spółek komandytowych, w których komandytariusze są osobami fizycznymi i zwykle wspólnikami spółki z o. o. oraz członkami jej zarządu, która jest komplementariuszem, w zasadzie stracą na znaczeniu.

Zmiany podatkowe spółek komandytowych

CZY MOŻNA SIĘ W JAKIŚ SPOSÓB UCHRONIĆ PRZED ZMIANAMI?

Naszym zdaniem na pewno. W celu prawidłowej zmiany struktury organizacyjnej naszych klientów, prowadzimy analizy i przedstawiamy im propozycje, które dotychczas w całości pozwolą na uniknięcie podwójnego opodatkowania dochodu. Nie można jednak wykluczyć, że czasami efekt ten będzie do uzyskania jedynie w części. Z pewnością jednak, im więcej czasu pozostanie na analizę sytuacji klienta, tym lepsze rozwiązania będą możliwe do zaproponowania.

Należy jednak pamiętać, że dokonując zmian w sposób nieprzemyślany, można narazić się na zarzut dokonywania agresywnej optymalizacji podatkowej. W konsekwencji spowoduje to brak skuteczności dokonywanych zmian pod względem podatkowym i konieczność zapłaty podwójnego podatku dochodowego.

Jeżeli mają Państwo pytania, proszę o kontakt.

 

Adwokat

Piotr Janczarek

Zmiany w spółkach komandytowych 2020
Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

10.12.2024

Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Wpis blogowy
27.11.2024

Miarkowanie kary umownej w umowie o roboty budowlane

Kary umowne w umowach o roboty budowlane stanowią jeden z najczęstszych sposobów zabezpieczenia interesów Zamawiającego na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez Wykonawcę. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje możliwość miarkowania, czyli obniżenia kary umownej w określonych przypadkach, co może mieć kluczowe znaczenie dla Wykonawcy.
Wpis blogowy
05.11.2024

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Dotyczą one nie tylko alimentów, kontaktów z dziećmi czy możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ale również podziału majątku. Często to właśnie podział aktywów budzi najwięcej emocji na sali rozpraw, ponieważ wizja utraty lub zyskania – nierzadko sporego – majątku przemawia do wyobraźni stron postępowania. Przyjrzyjmy się, co dokładnie podlega podziałowi majątku przy rozwodzie.
Wpis blogowy