Dekoracja

Czy rozwód i podział majątku muszą trwać wiecznie?

Piotr Janczarek ,

Czy rozwód i podział majątku muszą trwać wiecznie?

W sprawach o podział majątku oraz o rozwód klienci zawsze pytają, jak długo trwają takie postępowania.

Wiele osób ma nadzieję, że podział majątku i rozwód to postępowania, które toczą się łącznie.

Faktycznie jest jednak tak, że możliwość rozpoczęcia postępowania o podział majątku praktycznie zawsze uzależniona jest od zakończenia postępowania o rozwód.

Teoretycznie istnieje możliwość połączenia sprawy o rozwód i podział majątku, niemniej Sądy robią to niechętnie i ma to charakter teoretyczny, a nie praktyczny. Na kilkaset spraw o rozwód, zdarza się jedna lub dwie takie sprawy, w których w ramach tej sprawy dokonywany jest podział majątku.

Sam czas trwania sprawy o rozwód jest uzależniony od ilości spornych kwestii pomiędzy małżonkami.

W ramach sprawy Sąd orzeka:

  1. o rozwodzie małżonków,
  2. o winie za rozkład pożycia,
  3. o pieczy (z którym rodzicem będą mieszkać dzieci),
  4. o władzy rodzicielskiej (które z rodziców może decydować o najważniejszych sprawach dotyczących dzieci)
  5. o kontaktach z dziećmi
  6. o alimentach na rzecz dzieci
  7. o alimentach na rzecz małżonka
  8. o sposobie korzystania z mieszkania.

Nie wszystkie elementy, o których mowa powyżej muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym.

Wymaga to jednak zgodnego wniosku małżonków.

W przypadku uzgodnienia stanowisk pomiędzy pełnomocnikami lub w ramach mediacji, rozwód może zostać orzeczony na jednej rozprawie.

Natomiast, gdy spór toczy się o wszystkie powyższe elementy, proces może trwać nawet kilka lat. Najwięcej czasu zajmuje badanie dzieci w ramach zespołu psychologów oraz przesłuchiwanie często po kilkunastu świadków.

Po prawomocnym wyroku w sprawie o rozwód może odbyć się sprawa o podział majątku. Oczywiście, w przypadku uzgodnienia stanowisk lub przeprowadzenia negocjacji przy udziale pełnomocników, obydwie kwestie mogą być realizowane niemalże równocześnie. Wymaga to jednak współpracy także pomiędzy małżonkami.

Podział majątku może zostać również dokonany w ramach umowy zawartej przed notariuszem.

W przypadku skierowania sprawy do sądu, sprawa zasadniczo trwa długo. Zwykle niezbędne jest sporządzenie kilku opinii biegłych co do wycen ruchomości i nieruchomości lub udziałów spółek.

Sytuacja taka jest jednak zwykle niekorzystna dla obydwu małżonków, niemniej zbyt często zdarza się, że przynajmniej jeden z małżonków tego nie rozumie.

Ostatecznie bowiem podział majątku przeciąga się, powstają nowe roszczenia pomiędzy małżonkami, które generują tylko więcej problemów i kosztów, a ostatecznie trudno jest uzyskać jakąkolwiek korzyść z tytułu przedłużania takiego postępowania.

Zrozumienie tego jest uzależnione od samych stron oraz ich pełnomocników.

Prowadząc zarówno sprawy o rozwód, jak i o podział majątku zawsze staramy się wykorzystać doświadczenie naszych pełnomocników w celu jak najszybszego i satysfakcjonującego dla Klienta zakończenia obydwu spraw.

Dopiero wtedy małżonkowie mogą się ostatecznie rozstać i wygasić konflikty, które często narastały przez lata. W innym wypadku emocje będą nadal niszczyły życie rodzinne, szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie mają dzieci lub wnuki.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach rozwodowych, czy też w sprawach pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami o podział majątku skontaktuj się z nami.

Chętnie udzielimy odpowiedzi na twoje pytania:

www.sj-legal.pl

☎️ +48 734 441 620

✉️ kancelaria@sj-legal.pl

???? BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2

???? WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro

Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

10.12.2024

Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Wpis blogowy
27.11.2024

Miarkowanie kary umownej w umowie o roboty budowlane

Kary umowne w umowach o roboty budowlane stanowią jeden z najczęstszych sposobów zabezpieczenia interesów Zamawiającego na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez Wykonawcę. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje możliwość miarkowania, czyli obniżenia kary umownej w określonych przypadkach, co może mieć kluczowe znaczenie dla Wykonawcy.
Wpis blogowy
05.11.2024

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Dotyczą one nie tylko alimentów, kontaktów z dziećmi czy możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ale również podziału majątku. Często to właśnie podział aktywów budzi najwięcej emocji na sali rozpraw, ponieważ wizja utraty lub zyskania – nierzadko sporego – majątku przemawia do wyobraźni stron postępowania. Przyjrzyjmy się, co dokładnie podlega podziałowi majątku przy rozwodzie.
Wpis blogowy