Czy rozwód i podział majątku muszą trwać wiecznie?

Piotr Janczarek ,

Rozwód i podział majątku to zwykle osobne postępowania. Im więcej sporów, tym dłuższy proces. Tylko współpraca stron i doświadczenie pełnomocników pozwalają uniknąć lat walki i zbędnych kosztów.

Czy rozwód i podział majątku muszą trwać wiecznie?

W sprawach o podział majątku oraz o rozwód klienci zawsze pytają, jak długo trwają takie postępowania.

Wiele osób ma nadzieję, że podział majątku i rozwód to postępowania, które toczą się łącznie.

Faktycznie jest jednak tak, że możliwość rozpoczęcia postępowania o podział majątku praktycznie zawsze uzależniona jest od zakończenia postępowania o rozwód.

Teoretycznie istnieje możliwość połączenia sprawy o rozwód i podział majątku, niemniej Sądy robią to niechętnie i ma to charakter teoretyczny, a nie praktyczny. Na kilkaset spraw o rozwód, zdarza się jedna lub dwie takie sprawy, w których w ramach tej sprawy dokonywany jest podział majątku.

Sam czas trwania sprawy o rozwód jest uzależniony od ilości spornych kwestii pomiędzy małżonkami.

W ramach sprawy Sąd orzeka:

  1. o rozwodzie małżonków,
  2. o winie za rozkład pożycia,
  3. o pieczy (z którym rodzicem będą mieszkać dzieci),
  4. o władzy rodzicielskiej (które z rodziców może decydować o najważniejszych sprawach dotyczących dzieci)
  5. o kontaktach z dziećmi
  6. o alimentach na rzecz dzieci
  7. o alimentach na rzecz małżonka
  8. o sposobie korzystania z mieszkania.

Nie wszystkie elementy, o których mowa powyżej muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym.

Wymaga to jednak zgodnego wniosku małżonków.

W przypadku uzgodnienia stanowisk pomiędzy pełnomocnikami lub w ramach mediacji, rozwód może zostać orzeczony na jednej rozprawie.

Natomiast, gdy spór toczy się o wszystkie powyższe elementy, proces może trwać nawet kilka lat. Najwięcej czasu zajmuje badanie dzieci w ramach zespołu psychologów oraz przesłuchiwanie często po kilkunastu świadków.

Po prawomocnym wyroku w sprawie o rozwód może odbyć się sprawa o podział majątku. Oczywiście, w przypadku uzgodnienia stanowisk lub przeprowadzenia negocjacji przy udziale pełnomocników, obydwie kwestie mogą być realizowane niemalże równocześnie. Wymaga to jednak współpracy także pomiędzy małżonkami.

Podział majątku może zostać również dokonany w ramach umowy zawartej przed notariuszem.

W przypadku skierowania sprawy do sądu, sprawa zasadniczo trwa długo. Zwykle niezbędne jest sporządzenie kilku opinii biegłych co do wycen ruchomości i nieruchomości lub udziałów spółek.

Sytuacja taka jest jednak zwykle niekorzystna dla obydwu małżonków, niemniej zbyt często zdarza się, że przynajmniej jeden z małżonków tego nie rozumie.

Ostatecznie bowiem podział majątku przeciąga się, powstają nowe roszczenia pomiędzy małżonkami, które generują tylko więcej problemów i kosztów, a ostatecznie trudno jest uzyskać jakąkolwiek korzyść z tytułu przedłużania takiego postępowania.

Zrozumienie tego jest uzależnione od samych stron oraz ich pełnomocników.

Prowadząc zarówno sprawy o rozwód, jak i o podział majątku zawsze staramy się wykorzystać doświadczenie naszych pełnomocników w celu jak najszybszego i satysfakcjonującego dla Klienta zakończenia obydwu spraw.

Dopiero wtedy małżonkowie mogą się ostatecznie rozstać i wygasić konflikty, które często narastały przez lata. W innym wypadku emocje będą nadal niszczyły życie rodzinne, szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie mają dzieci lub wnuki.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach rozwodowych, czy też w sprawach pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami o podział majątku skontaktuj się z nami.

Chętnie udzielimy odpowiedzi na twoje pytania:

www.sj-legal.pl

☎️ +48 734 441 620

✉️ kancelaria@sj-legal.pl

???? BYDGOSZCZ – ul. Paderewskiego 12/2

???? WARSZAWA – ul. Długa 16, Budynek B, II piętro