Dekoracja

Czy możliwy jest rozwód, gdy druga strona się na niego nie zgadza?

Rozwód może zostać orzeczony, gdy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Pożycie małżeńskie dotyczy trzech podstawowych więzi istniejących między małżonkami: fizycznej, duchowej (emocjonalnej) i gospodarczej.

Czy możliwy jest rozwód, gdy druga strona się na niego nie zgadza?

Rozkład pożycia małżeńskiego bez orzekania o winie. Co w przypadku różnicy zdań między małżonkami?

Rozkład pożycia małżonków jest zupełny, gdy wszystkie więzi łączące małżonków (fizyczna, emocjonalna i gospodarcza) uległy zerwaniu. Rozkład pożycia jest trwały, gdy doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, że powrót małżonków do pożycia już nie nastąpi.

Co do zasady obowiązkiem sądu rozpoznającego sprawę o rozwód jest zbadanie czy i która ze stron ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.
Od powyższej sytuacji istnieje jednak wyjątek – zgodnie z treścią art. 57 § 2 k.r.o. na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Co jednak w sytuacji, gdy jedno z małżonków wniesie pozew o rozwód bez orzekania o winie (chcąc szybko i łagodnie zakończyć małżeństwo), gdyż twierdzi, że wszystkie więzi między małżonkami zostały zerwane w sposób trwały, a drugi małżonek nie wyraża zgody na rozwód, bo twierdzi, że małżeństwo przechodzi jedynie „chwilowy kryzys”?

Rozkład pożycia małżeńskiego

Czy w takiej sytuacji orzeczenie rozwodu będzie niedopuszczalne?

Istnieją różne możliwości:

Sąd może oddalić powództwo o rozwód, jeśli ustali, że więzi małżeńskie nie zostały zerwane i istnieją realne szanse na dalsze trwanie małżeństwa.
Sąd może również zawiesić postępowanie, jeśli nabierze przekonania, że istnieją widoku na utrzymanie pożycia małżeńskiego. Zawieszenie postępowania może jednak nastąpić tylko raz w toku postępowania.

Co jednak istotne – brak zgody drugiego małżonka na rozwód sprawia, iż nie ma przewidzianego w art. 57 § 2 k.r.o. „zgodnego żądania małżonków” co do zaniechania przez sąd orzekania o winie.

W tej sytuacji niedopuszczalne więc będzie orzeczenie przez sąd rozwodu bez orzekania o winie. Przepis bowiem wprost wskazuje, że odstąpić od orzekania o winie sąd może jedynie wówczas, gdy oboje małżonkowie zgodnie o to wnoszą.
Jeśli takiego wniosku brak, obowiązkiem sądu jest ustalenie, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego.

dopuszczalne orzeczenie

Zmiana powództwa i zaniechanie orzekania o winie w sprawie rozwodowej

Najczęściej w takiej sytuacji strona, która żądała orzeczenia rozwodu zmienia powództwo w ten sposób, że domaga się orzeczenia rozwodu z winy drugiego małżonka, ewentualnie z winy obu stron.

Co jednak ważne – nawet początkowa odmowa rozwodu ze strony drugiego małżonka nie musi skończyć się orzeczeniem o winie. Zgodny wniosek małżonków w przedmiocie zaniechania orzekania o winie może bowiem zostać złożony w każdym czasie aż do zamknięcia rozprawy.

Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 21 grudnia 2016 r., I ACa 641/16: „O tym, czy wniosek stron jest „zgodny” nie przesądza jego forma ani równoczesność złożenia (np. w jednym piśmie, zgodnie na tej samej rozprawie). Zgoda wywołująca skutki materialnoprawne, jak i procesowe może być też udzielona następczo (zob. art. 63 § 1 k.c., art. 178 k.p.c.), w toku całego procesu (art. 57 § 2 k.r.o.)

 

Przeczytaj również: Czy możliwy jest rozwód z małżonkiem, którego miejsce pobytu nie jest znane?

orzeczenie rozwodu

Wracając do pytania postanowionego w tytule – należy na nie odpowiedzieć twierdząco. Możliwy jest rozwód w sytuacji, gdy druga strona się na niego nie zgadza. Istotne jest jednak udowodnienie, że doszło do zupełnego i trwałego zerwania wszystkich więzi małżeńskich, a niekiedy także konieczne będzie udowodnienie, iż druga strona, która na rozwód się nie zgadza jest temu winna.

Natalia Mielczarek
Radca prawny

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach rozwodowych, czy też w sprawach pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami o podział majątku skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy odpowiedzi na twoje pytania: kancelaria@sj-legal.pl

tel. 734 441 620

Zapraszamy również na spotkanie do jednego z naszych biur:

Tło

W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Blog

10.12.2024

Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Wpis blogowy
27.11.2024

Miarkowanie kary umownej w umowie o roboty budowlane

Kary umowne w umowach o roboty budowlane stanowią jeden z najczęstszych sposobów zabezpieczenia interesów Zamawiającego na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez Wykonawcę. Jednakże Kodeks cywilny przewiduje możliwość miarkowania, czyli obniżenia kary umownej w określonych przypadkach, co może mieć kluczowe znaczenie dla Wykonawcy.
Wpis blogowy
05.11.2024

Co podlega podziałowi majątku przy rozwodzie?

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód niesie ze sobą daleko idące konsekwencje. Dotyczą one nie tylko alimentów, kontaktów z dziećmi czy możliwości powrotu do poprzedniego nazwiska, ale również podziału majątku. Często to właśnie podział aktywów budzi najwięcej emocji na sali rozpraw, ponieważ wizja utraty lub zyskania – nierzadko sporego – majątku przemawia do wyobraźni stron postępowania. Przyjrzyjmy się, co dokładnie podlega podziałowi majątku przy rozwodzie.
Wpis blogowy