Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Zniesienie współwłasności

Sądowny i umowny podział nieruchomości. W każdym pomożemy

Zniesienie współwłasności budynku to często sprawy, które wiążą się z trudnymi emocjami. Nie jest łatwo przy podziale nieruchomości na wszystkich współwłaścicieli. Przestań zastanawiać się jak podzielić grunt, kamienicę albo inny budynek, który jest współwłasnością kilku osób i skorzystaj z pomocy doświadczonej Kancelarii Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni w Bydgoszczy lub Warszawie.

TOMASZ STAŚKIEWICZ i Piotr Janczarek - prowadzący sprawy prawne

Skuteczne doprowadzenie zniesienia współwłasności nieruchomości.
W sądzie czy polubownie?

Zniesienie współwłasności pozwala podzielić wspólnie posiadaną rzecz, ale też wyrównać wartość poszczególnych udziałów poprzez dopłaty pieniężne. Problem zniesienia współwłasności nieruchomości może dotyczyć partnerów życiowych, którzy postanowili kupić wspólnie lokal, spraw spadkowych lub rozwodowych. Często też zniesienie współwłasności budynków dotyczy firm lub partnerów biznesowych, Zniesienie współwłasności może odbyć się w sądzie lub poprzez zawarcie umowy pomiędzy stronami u notariusza.

Co to oznacza w praktyce:

  • Zniesienie współwłasności drogą sądową: jest dla osób, które nie są zgodne co do sposobu zarządzania daną własnością i na skutek konfliktu należy podzielić nieruchomość,
  • zniesienie współwłasności u notariusza: To rozwiązanie dla osób unikających uporczywych konfliktów, które doszły do porozumienia, co do najważniejszych postanowień takich jak sam fakt zniesienia współwłasności i sposób jego zniesienia.
Zniesienie współwłasności

Jakie rozwiązania możesz podjąć przy roztrzygnięciu sprawy?

Przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli

Oznacza to, że obiekt, którego nie można podzielić, może zostać przyznany tylko jednemu współwłaścicielowi z jednoczesnym obowiązkiem spłaty pozostałych.

Podział przedmiotu sprawy

Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło poprzez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znacznie zmniejszył jej wartość.

Sprzedaż nieruchomości

Kiedy nie ma możliwości dokonania podziału rzeczy w naturze i brak jest okoliczności uzasadniających przyznanie nieruchomości na wyłączną własność któremukolwiek ze współwłaścicieli.

Uzyskanie zniesienia współwłasności nieruchomości często wiąże się z wieloma obawami. Głównie z jedną. Czy podział będzie sprawiedliwy? Dla wielu osób nie jest to takie oczywiste. Pewnie zastanawiasz się, co jest dla Ciebie lepsze? Przejąć nieruchomość i spłacić innych właścicieli, a może sprzedać całość i podzielić się gotówką. Problemy pojawiają się również wtedy, gdy strony chcą pozostać jedynym właścicielem nieruchomość i jednej z nich nie można zaproponować spłaty, wtedy niezwykle ważne jest, aby mieć obok siebie doświadczonego prawnika, który dobierze najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich.

Każdą sprawę dotyczącą zniesienia współwłasności nieruchomości dokładnie analizujemy i śledzimy wszystkie bieżące zmiany w przepisach. Przestań przejmować się tym, co stanie się z Twoim majątkiem. Pozostaw to nam. Niezależnie od tego, czy chcesz podzielić nieruchomość drogą sądową, czy umownie zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

Tomasz Staśkiewicz
Piotr Janczarek
0 MLN

największa wartość pojedynczego dzielonego budynku

Przeszło 0

zakończonych spraw o podział nieruchomości

0

SKUTECZNYCH
SPRAW

0 lat

ŁĄCZNE
DOŚWIADCZENIE
NASZYCH SPECJALISTÓW

Pomoc prawnicza

Uzyskaj sprawiedliwe zniesienie współwłasności nieruchomości. Opowiemy Tobie, jak wygląda procedura zniesienia własności. Pomożemy przy formalnościach związanych z hipoteką ciążącą na nieruchomości. Staniemy się Twoim buforem bezpieczeństwa pomiędzy stronami sporu. Jesteśmy na bieżąco z przepisami dotyczącymi zniesienia współwłasności zniesienia współwłasności gruntu, kamienicy albo innego budynku oraz odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące współwłasności nieruchomości rolnej. Dopytamy o ważne szczegóły sprawy i dokumentację taką jak akty notarialne czy odpisy z księgi wieczystej. Podpowiemy, jak wyglądają sprawy podatkowe po zniesieniu współwłasności.

01
Krok 1

KONTAKT

Chcesz znieść współwłasność nieruchomości? Umów się ze specjalistą z Kancelarii Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni w Bydgoszczy lub w Warszawie. Nie poświęcaj już czasu na przeglądanie trudnych zapisów. Porozmawiaj z nami o tym, czego potrzebujesz i zapomnij o nerwach związanych z przeglądaniem tony papierów.

02
Krok 2

Przygotowanie

Nie trać czasu i przynieś na nasze spotkanie dokumenty, które pozwolą nam wstępnie ocenić całą sytuację:

  • dokument, który stanowi tytuł prawny od nieruchomości,
  • aktualny odpis księgi wieczystej,
  • wypis z rejestru gruntu,
  • wyrys z mapy ewidencyjnej.

Jeśli nie masz takich dokumentów. Zajmiemy się ich organizacją i pomożemy dopełnić formalności z tym związane.

03
Krok 3

Spotkanie

Rozpoczynamy od bezpłatnej analizy. Na tym etapie usłyszysz od nas plan działania i poznasz koszty związane z poprowadzeniem Twojej sprawy niezależnie od tego, jaką drogę zniesienia współwłasności wybierzesz.

04
Krok 4

Realizacja

Przejdziemy z Tobą przez każdy etap procesu o zniesienie współwłasności nieruchomości. Weźmiemy udział w rozmowach. Pomożemy dopełnić wszelkie formalności i będziemy reprezentować Cię podczas rozprawy w sądzie.

Jesteśmy dostępni

Jesteśmy dostępni. Wiemy, że w przypadku spraw o zniesienie współwłasności nie zawsze jest łatwo porozumieć się z innymi właścicielami majątku, dlatego pomożemy Ci w kwestii spłat lub dopłat oraz przygotujemy do dalszych negocjacji. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika w Bydgoszczy lub Warszawie.

Nie wiesz czy to dla Ciebie?

TA OFERTA JEST DLA CIEBIE JEŻELI:

  • Chcesz wiedzieć, jak wygląda procedura zniesienia współwłasności,
  • zastanawiasz się, co jest lepsze? Nieruchomość czy gotówka,
  • potrzebujesz osoby, która będzie buforem bezpieczeństwa,
  • oczekujesz sprawiedliwego podziału nieruchomości,
  • zależy Ci na dyskrecji.

Nie jest dla Ciebie gdy:

  • walka o każdy metr sprawia Ci przyjemność,
  • strony są zgodne,
  • masz nerwy ze stali.
D

Daniel Hermann

Profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy, duża pomoc merytoryczna. Kancelaria godna polecenia.

K

Karolina Be

Super profesjonalne podejście do klienta. Potrzebowałam szybkiej bardzo pilnej porady prawnej od ręki. Nie było żadnego problemu dzięki czemu sprawa zakończyła się po mojej myśli. Bardzo Polecam!

Tło

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Zniesienie współwłasności nieruchomości

Klientom naszej kancelarii udzielamy porad prawnych związanych z takim problemem, jak zniesienie współwłasności nieruchomości. W wyniku takiego działania dochodzi do ustania stosunku prawnego łączącego dotychczasowych współwłaścicieli, na przykład działki czy mieszkania. Do powstania samej współwłasności dochodzi w wyniku zakupu nieruchomości, ale też w przypadku jej dziedziczenia.

Współwłasność mieszkania lub innej nieruchomości – co to znaczy?

Współwłasność mieszkania czy też innego rodzaju nieruchomości to stan, w którym własność jednego obiektu przyznana jest niepodzielnie kilku osobom. Może być wynikiem wspólnego zakupu nieruchomości, na przykład przez partnerów. Dotyczy również członków rodziny, którzy po śmierci spadkodawcy odziedziczyli dom, mieszkanie czy chociażby działkę.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zniesienie współwłasności nieruchomości może zostać przeprowadzone w dowolnym momencie – na mocy art. 210, par. 1 Kodeksu Cywilnego (Dz.U.2020.1740 t.j.). Zgodnie z zapisem tego artykułu każdy ze współwłaścicieli może w dogodnym dla siebie momencie zażądać, by współwłasność została zniesiona (jednocześnie uprawnienie do takiego działania może zostać wyłączone przez czynność prawną na okres nie dłuższy niż 5 lat, z możliwością jednorazowego przedłużenia o kolejne 5). Artykuł 220 Kodeksu cywilnego (Dz.U. jak wyżej) potwierdza przy tym, że roszczenie tego rodzaju nie ulega przedawnieniu. To oznacza, że wniosek o zniesienie współwłasności można złożyć nawet po kilkudziesięciu latach od jej powstania.

Sądowe zniesienie współwłasności czy umowa?

Prawo przewiduje dwa tryby czy też formy zniesienia współwłasności: umowną oraz sądową. W pierwszym przypadku sprawa jest z pewnością prostsza i mniej czasochłonna, wymaga jednak wyrażenia zgody przez wszystkich współwłaścicieli. Wówczas konieczne jest jedynie zawarcie umowy przed notariuszem. Dużą zaletą takiego postępowania jest czas – cała procedura może zostać przeprowadzona nawet w czasie jednej wizyty w kancelarii notarialnej.

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości będzie konieczne, jeśli pomiędzy współwłaścicielami nie doszło do porozumienia i postępowanie stanowi kwestię sporną. Z wnioskiem o zniesienie współwłasności przy braku zgody ze strony pozostałych współwłaścicieli trzeba wystąpić do właściwego Sądu Rejonowego. W imieniu wnioskodawcy może oczywiście wystąpić pełnomocnik, czyli adwokat lub radca prawny, reprezentujący interes strony.

We wniosku kierowanym do sądu można wskazać, jaki sposób zniesienia współwłasności preferuje wnioskodawca, jednak to ostatecznie sąd decyduje, jaki wariant działania zostanie zastosowany. Kieruje się przy tym zarówno wskazaniem podanym we wniosku, jak i tym, w jaki sposób nieruchomość była użytkowana do tej pory.

Trzy sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości

Zgodnie z prawem do zniesienia współwłasności może dojść na jeden z trzech sposobów, czyli przez:

  • podział fizyczny nieruchomości – z technicznego punktu widzenia nie zawsze możliwy do osiągnięcia w przypadku zabudowanych obiektów, najczęściej zatem stosowany w przypadku działek budowlanych, które są dzielone na dwie lub więcej mniejszych; przy nieruchomości zabudowanej, o ile jest to wykonalne, wiąże się z wydzieleniem w niej odpowiedniej ilości lokali mieszkalnych (o tej samej wartości) – jeśli jest to niemożliwe, sąd wskaże inne rozwiązanie,
  • przyznanie nieruchomości na własność jednemu lub kilku ze współwłaścicieli – taki sposób wiąże się oczywiście z koniecznością spłaty pozostałych osób przez nowego właściciela; sąd często decyduje się na taką metodę zniesienia współwłasności w przypadku, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli mieszka w domu czy mieszkaniu i wykazuje chęć dalszego użytkowania nieruchomości w taki sposób; w przypadku zniesienia współwłasności przed sądem, decyduje on o terminie spłaty, natomiast w trybie umownym to współwłaściciele podejmują kroki związane z wyliczeniem wartości nieruchomości i stosownego czasu spłaty,
  • sprzedaż nieruchomości i podział kwoty uzyskanej w ramach transakcji – sposób, który stosuje się w przypadku braku zgody na przejęcie obiektu przez jednego ze współwłaścicieli; jeśli sąd podejmie decyzję o takim rozpatrzeniu wniosku, zarządzi egzekucyjną sprzedaż w formie licytacji komorniczej; inną możliwością jest sprzedaż nieruchomości samodzielnie przez współwłaścicieli, na tak zwanym wolnym rynku (co jest znacznie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem).

Zniesienie współwłasności nieruchomości zajętej przez komornika

Zajęcie komornicze na części nieruchomości zasadniczo nie wpływa na możliwość zniesienia współwłasności, co potwierdza art. 930, par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U.2021.1805 t.j.). Zgodnie z jego treścią „rozporządzanie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie”.

Jeżeli dłużnik zdecyduje się wraz z pozostałymi współwłaścicielami na zniesienie współwłasności na drodze umownej i sprzedaż nieruchomości, działanie takie pozostanie bezskuteczne względem wierzyciela.

W trakcie sądowego postępowania sprawa może już wyglądać nieco inaczej, ponieważ w Księdze Wieczystej nieruchomości znajdują się zapisy informujące o wierzytelności ciążącej na jednej lub więcej części. W takim wypadku sąd może wezwać wierzyciela prowadzącego sprawę o zajęcie do udziału w sprawie – ponieważ może on żądać spłaty zadłużenia właśnie z tego zajętego udziału nieruchomości. Wierzyciel ma prawo także zaskarżyć zgodę na zniesienie współwłasności udzieloną przez dłużnika – takie działanie ma miejsce w sytuacji, gdy dłużnik zechce nieodpłatnie przenieść swoją część udziału na drugiego współwłaściciela, próbując w ten sposób uniknąć spłaty zadłużenia.

Tego rodzaju problemy nie są rzadkością i wywołują często dodatkowe, niepotrzebne komplikacje związane z prawidłowym przeprowadzeniem zniesienia współwłasności. Bez względu na to, czy zostanie ono przeprowadzone umownie, czy też przed sądem, warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem, który dokładnie wyjaśni, jakie możliwości stoją zarówno przed samym dłużnikiem, jak i pozostałymi osobami dysponującymi udziałami we wskazanej nieruchomości.