Współwłasność mieszkania lub innej nieruchomości – co to znaczy?
Współwłasność mieszkania czy też innego rodzaju nieruchomości to stan, w którym własność jednego obiektu przyznana jest niepodzielnie kilku osobom. Może być wynikiem wspólnego zakupu nieruchomości, na przykład przez partnerów. Dotyczy również członków rodziny, którzy po śmierci spadkodawcy odziedziczyli dom, mieszkanie czy chociażby działkę.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zniesienie współwłasności nieruchomości może zostać przeprowadzone w dowolnym momencie – na mocy art. 210, par. 1 Kodeksu Cywilnego (Dz.U.2020.1740 t.j.). Zgodnie z zapisem tego artykułu każdy ze współwłaścicieli może w dogodnym dla siebie momencie zażądać, by współwłasność została zniesiona (jednocześnie uprawnienie do takiego działania może zostać wyłączone przez czynność prawną na okres nie dłuższy niż 5 lat, z możliwością jednorazowego przedłużenia o kolejne 5). Artykuł 220 Kodeksu cywilnego (Dz.U. jak wyżej) potwierdza przy tym, że roszczenie tego rodzaju nie ulega przedawnieniu. To oznacza, że wniosek o zniesienie współwłasności można złożyć nawet po kilkudziesięciu latach od jej powstania.
Sądowe zniesienie współwłasności czy umowa?
Prawo przewiduje dwa tryby czy też formy zniesienia współwłasności: umowną oraz sądową. W pierwszym przypadku sprawa jest z pewnością prostsza i mniej czasochłonna, wymaga jednak wyrażenia zgody przez wszystkich współwłaścicieli. Wówczas konieczne jest jedynie zawarcie umowy przed notariuszem. Dużą zaletą takiego postępowania jest czas – cała procedura może zostać przeprowadzona nawet w czasie jednej wizyty w kancelarii notarialnej.
Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości będzie konieczne, jeśli pomiędzy współwłaścicielami nie doszło do porozumienia i postępowanie stanowi kwestię sporną. Z wnioskiem o zniesienie współwłasności przy braku zgody ze strony pozostałych współwłaścicieli trzeba wystąpić do właściwego Sądu Rejonowego. W imieniu wnioskodawcy może oczywiście wystąpić pełnomocnik, czyli adwokat lub radca prawny, reprezentujący interes strony.
We wniosku kierowanym do sądu można wskazać, jaki sposób zniesienia współwłasności preferuje wnioskodawca, jednak to ostatecznie sąd decyduje, jaki wariant działania zostanie zastosowany. Kieruje się przy tym zarówno wskazaniem podanym we wniosku, jak i tym, w jaki sposób nieruchomość była użytkowana do tej pory.