Definicja wypadku przy pracy rolniczej
Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy rolniczej uznaje się zdarzenie nagłe, za którym stoi przyczyna zewnętrzna. Zdarzenie to musi mieć miejsce w trakcie wykonywania czynności związanych z działalnością rolną lub też w sytuacjach pozostających w jasnym związku z tymi czynnościami. Ten sam zapis ustawowy podkreśla, że wypadek tego charakteru ma miejsce:
- na terenie gospodarstwa rolnego lub gospodarstwa domowego przynależącego do niego,
- w drodze do lub z gospodarstwa rolnego,
- poza terenem gospodarstwa rolnego, o ile działania podejmowane przez osobę poszkodowaną miały związek z działalnością rolniczą, jak również w drodze do lub z tego terenu.
Łatwo można zauważyć, że podstawą uznania zdarzenia za wypadek przy pracy rolniczej jest wykazany związek z prowadzeniem działalności takiego rodzaju w chwili wystąpienia zdarzenia.
Rolnicy zobowiązani są również do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, z którego wypłacane są ewentualne świadczenia związane chociażby ze zdarzeniami, które wynikają bezpośrednio z winy rolnika. Taka polisa ubezpieczeniowa obejmuje zdarzenia, w następstwie których doszło do śmierci, uszczerbku na zdrowiu oraz uszkodzenia mienia.
Odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym – KRUS
Wypadek w gospodarstwie rolnym może być związany z powstaniem szkody na osobie. Pod tym pojęciem należy rozumieć możliwy uszczerbek na zdrowiu lub śmierć osoby poszkodowanej.
Pierwszym podmiotem, od którego możliwe jest uzyskanie jednorazowego odszkodowania, jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS. Postępowanie tego rodzaju wymaga zachowania określonych formalności i przeprowadzane jest zgodnie z ustalonym harmonogramem. Ty, jako osoba poszkodowana (lub też rodzina występująca o odszkodowanie w przypadku śmierci uczestnika wypadku) zostajesz zobowiązany do zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej do placówki KRUS. Bardzo ważne jest zachowanie terminu 6 miesięcy od momentu wypadku!
Nad kolejnymi etapami pracuje następnie KRUS – wszczyna postępowanie dowodowe, a sporządzony na jego podstawie protokół powypadkowy zostaje przedstawiony osobie zgłaszającej. To właśnie ten dokument stanowi podstawę do uznania sytuacji za wypadek przy pracy rolniczej i wypłaty jednorazowego odszkodowania. Poszkodowany lub jego rodzina mogą w ciągu 7 dni od otrzymania protokołu zgłosić swoje zastrzeżenia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z konieczności przedstawienia odpowiedzi w formie pisemnej – w innym przypadku nie zostanie ona uznana, a wypłata nie będzie zrealizowana.
Skorzystanie z pomocy adwokata zajmującego się odszkodowaniami za wypadki w rolnictwie jest rozwiązaniem, które gwarantuje zachowanie wszystkich wymogów formalnych postępowania. Prawnik zajmuje się wówczas nie tylko terminowym zgłaszaniem niezbędnych faktów, ale też dba o przygotowanie stosownych pism, w tym wspomnianej już odpowiedzi na protokół powypadkowy.