Przekształcenie w spółkę - podstawowe informacje
Dla kogo?
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową, jak i spółki osobowej w spółkę kapitałową, bądź odwrotnie jest jednym z działań, które pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej. Szczególnie gdy przyczyną transformacji jest chęć zachowania dotychczas zawartych umów, uzyskanych koncesji, zezwoleń i umów o dotację.
Przyczyną przekształcenia może być także poszukiwanie inwestora, chęć zadebiutowania na giełdzie, czy to na GPW, czy też na New Connect. Innym powodem rozważenia dokonania przekształcenia są przygotowania do sukcesji. Ostatnim aspektem, choć często wymagającym szczegółowej analizy, jest dokonanie optymalizacji podatkowej działalności gospodarczej. Ma to miejsce szczególnie w dwóch sytuacjach, gdy firma się rozwija oraz gdy planuje inwestować zysk w rozwój przedsiębiorstwa.
Jak wygląda proces przekształcenia?
Procedura przekształcenia, w zależności od sytuacji może potrwać do miesiąca lub kilka miesięcy.
Przyczyną rozbieżności czasu jest ustalenie, czy w ramach procedury przekształcenia konieczne będzie badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta.
Prawo wymaga zlecenia badania zasadniczo w dwóch przypadkach:
- przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową,
- przekształcenia spółki w spółkę akcyjną.
W tych przypadkach należy sporządzić plan przekształcenia i poddać go badaniu przez biegłego rewidenta, którego wyznacza Sąd Rejestrowy.
W innych sytuacjach, wystarczy sporządzenie planu przekształcenia na piśmie, a następnie dokonanie przekształcenia.
Plan przekształcenia to dokument, który zawiera następujące załączniki:
- projekt uchwały w sprawie przekształcenia,
- projekt umowy / statutu / aktu założycielskiego,
- wycenę składników majątku (aktywów i pasywów),
- bilans dla celów przekształcenia.
W niektórych procedurach możliwe jest ograniczenie ilości dokumentów objętych planem przekształcenia lub wręcz utworzenie jedynie dwóch załączników do planu przekształcenia.
Po sporządzeniu planu przekształcenia oraz jego załączników i ewentualnym dokonaniu jego badania przez biegłego rewidenta, podejmowana jest uchwała o przekształceniu oraz zawarcie aktu tworzącego spółkę przekształcaną.
Ostatnim elementem jest rejestracja spółki w Sądzie Rejestrowym.
Po dokonaniu wpisu, konieczne są ostatnie procedury formalne, a przekształcona spółka może zacząć działalność w nowej formie prawnej.
W jakim zakresie jesteśmy w stanie pomóc Twojej firmie?
Prawnicy naszej kancelarii pomogą podjąć decyzję o celowości przekształcenia. Współpracujemy również z różnymi biegłymi rewidentami oraz biurami księgowymi i doradcami podatkowymi. Dzięki temu, cały proces przekształcenia jest możliwie najmniej angażujący czasowo dla klientów.