Na czym polega podział spółek i jakie są jego rodzaje?
W polskim prawie dopuszczalne jest przeprowadzenie podziału spółek kapitałowych. To oznacza, że procedurze poddać można spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.
Sam podział jest natomiast procesem, w wyniku którego dochodzi do rozdzielenia aktywów i pasywów spółki i struktury organizacyjnej . Składniki te zostają następnie przydzielone albo do spółki, która zostaje na nowo powołana, albo też innej, istniejącej już spółki. W wyniku tego działania poddany podziałowi podmiot przestaje istnieć lub też funkcjonuje dalej, jednak z pomniejszonym majątkiem.
Rodzaje podziału spółek zostały zdefiniowane w akcie 529, par. 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U.2020.1526 t.j.). Zgodnie z tym zapisem można wyróżnić cztery typy podziału:
- podział „przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie)” – w tym przypadku spółki, które przejmują dzielony podmiot istnieją w momencie podziału, a przez przejęcie części majątku dochodzi do podwyższenia kapitału spółek przejmujących,
- podział „przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek)” – w wyniku tego podziału majątek spółki dzielonej jest zajmowany przez spółki zawiązywane na nowo (oczywiście będą to spółki kapitałowe),
- podział „przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki)” – ten rodzaj podziału jest hybrydą dwóch pierwszych, to jest cały majątek dzielonego podmiotu zostaje podzielony pomiędzy istniejącą już spółkę oraz spółkę nowo zawiązaną,
- podział „przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie)” – majątek spółki, która ulega podzieleniu zostaje przekazany w całości innej spółce – albo już istniejącej, albo nowo zawiązanej; podział spółki przez wydzielenie sprawia, że byt spółki dzielonej pozostaje zachowany, co nie zachodzi w trzech pierwszych sposobach.
Nasz zespół prawny gotowy jest udzielić doradztwa i zająć się prowadzeniem spraw dotyczących każdego z wymienionych podziałów. Jednym z zapewne częściej realizowanych jest podział przez przejęcie, gdy to inny podmiot formalnie staje się właścicielem składników dzielonej spółki. Nasze doradztwo prawne jest skierowane zarówno do wspólników planujących podział, jak i spółek, które są zainteresowane przejęciem tego rodzaju działalności gospodarczej.
Jak przebiega podział spółki?
Podział spółki kapitałowej przebiega według pewnego schematu. Jego istotnym i pierwszym elementem jest plan podziału spółki, czyli dokument określający rodzaj podziału, na który zdecydowali się wspólnicy. Sporządzony w formie pisemnej musi zawierać szereg niezbędnych informacji, w tym na przykład projekty uchwał, statut spółki wraz z ewentualnymi zmianami i inną dokumentację. Oceną planu podziału spółki zajmuje się biegły rewident, kontrolujący kwestie formalne i poprawność zapisów.
Następnym etapem procedury jest podjęcie przez wspólników uchwał o podziale spółki. Każdą taką uchwałę należy zaprotokołować w formie aktu notarialnego. Proces kończy się zadbaniem o kwestie formalne, to jest zarejestrowaniem podziału oraz ogłoszeniem jego zajścia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Dniem podziału spółki jest dzień, w którym zostaje ona wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli wybrany został podział spółki przez wydzielenie, będzie to data wpisania nowej spółki do KRS lub, jeśli już ona istnieje, dzień wpisania do rejestru informacji na temat podwyższenia kapitału (po przejęciu majątku spółki dzielonej).