Kancelaria Staśkiewicz & Janczarek

Podział spółek, podział majątku przedsiębiorstwa i firm

Wsparcie prawne przy podziale jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki

Chcesz podzielić przedsiębiorstwo albo spółkę, bo jesteś zmęczony. Bywają w życiu sytuacje, w których nasza cierpliwość się wyczerpuje i zaczynamy martwić się o majątek spółki. Czasem zmiany w firmie są potrzebne. Jeśli zastanawiasz się. Jak sobie z nimi poradzić? Skontaktuj się do doświadczonego prawnika z Staśkiewicz Janczarek Adwokaci i Radcowie Prawni w Bydgoszczy lub Warszawie.

TOMASZ STAŚKIEWICZ i Piotr Janczarek - prowadzący sprawy prawne

O co walczysz z bankiem, posiadając kredyt we frankach?

Prócz zmian wynikających z rozwoju przedsiębiorstwa często mamy do czynienia ze sporami pomiędzy wspólnikami. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak skutecznie i z korzyścią dla wszystkich sprzedać podmiot, podzielić spółkę, przekształcić ją, lub połączyć się z innym przedsiębiorstwem. Często są to trudne i zawiłe procesy, w skład których wchodzą zmiany struktury kapitałowej i majątkowej, co wymaga właściwego przygotowania oraz poprowadzenia sprawy.

Nasza kancelaria może pomóc takim podmiotom w przypadku:

  • tworzenia, przekształcania, upadłości i likwidacji spółki,
  • chęci rozwiązania konfliktów wspólników (wykluczenie ze spółki, usunięcie z zarządu lub podział spółki),
  • potrzeby zaskarżania uchwał spółek,
  • zakazu prowadzenia działalności gospodarczej,
  • czynach nieuczciwej konkurencji.

Podział przedsiębiorstwa to wyjątkowo trudna sytuacja zarówno dla właścicieli, jak i dla pracowników. Stres związany z finansami i utrzymaniem stanowisk pracy lub obawa przed tym, że były wspólnik zostanie naszą konkurencją, wymaga interwencji doświadczonego prawnika, który potrafi spojrzeć na problem nie tylko z perspektywy przepisów, ale również dobrać najkorzystniejsze biznesowo rozwiązanie dla przedsiębiorstwa. Dzielenie firmy to trudny czas, w którym trzeba porozumieć się z całym zarządem, współwłaścicielami, udziałowcami czy akcjonariuszami zarówno w obszarze prawnym, jak i biznesowym. To szalenie ważne, aby w takich momentach mieć przy sobie prawnika, który zajmie się nie tylko papierami, ale ukoi nasze emocje. Będzie dobrym negocjatorem, a czasem i mediatorem.

Podziałami spółek zajmujemy się od wielu lat. Każdą sprawę dokładnie analizujemy. Wiemy, że tu ważna jest znajomość obowiązujących przepisów. Zapomnij o stresie związanym z podziałem Twojego przedsiębiorstwa. Zdaj się na nas. Przeanalizujemy całą sprawę i zajmiemy się wszystkimi formalnościami.

Tomasz Staśkiewicz
Piotr Janczarek
0 miesiące

najszybciej rozwiązany spór

Przeszło 0

zakończonych spraw dotyczących spółek
i przedsiębiorstw

0

SKUTECZNYCH
SPRAW

0 lat

ŁĄCZNE
DOŚWIADCZENIE
NASZYCH SPECJALISTÓW

Pomoc prawnicza

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia prawnego i konkretnego planu działania? Zrobimy dla Ciebie audyt bieżącej sytuacji. Przeanalizujemy status przedsiębiorstwa oraz klienta. Wskażemy wszelkie konsekwencje prawne, księgowe i podatkowe wynikające z przekształcenia. Pomożemy w sporządzeniu wszystkich wymaganych dokumentów i skupimy się na wyborze najkorzystniejszego rozwiązania.

01
Krok 1

KONTAKT

Przestań przeglądać tony papierów. Umów się na spotkanie z naszym specjalistą z Kancelarii Staśkiewicz Janczarek w Bydgoszczy lub w Warszawie. Porozmawiamy o skutkach i aspektach prawnych związanych z podziałem spółki.

02
Krok 2

Plan działania

Poinformujemy Cię jakie dokumenty należy przygotować do przeprowadzenia procesu dotyczącego firmy od strony prawnej, gospodarczej, podatkowej i organizacyjnej, dokonywanego przez rozdzielenie lub wydzielenie. Poznasz koszty związane z prowadzeniem Twojej sprawy.

03
Krok 3

Realizacja

Jesteśmy z Tobą na każdym etapie procesu sprawy o podział spółki. Weźmiemy udział w negocjacjach ze wspólnikami. Pomożemy wypełnić wszystkie wnioski i dopiąć formalności. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tą sprawą. Będziemy reprezentować Cię od momentu powstania koncepcji, przez negocjacje, jak również w toku spotkań przed mediatorem czy rozpraw sądowych.

Jesteśmy dostępni

Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji. Pomożemy w przygotowaniu projektów planu podziału spółek, zawiadomień wspólników, uchwał spółek, a także sprawozdań zarządów uzasadniających dokonanie podziału, jak i w przygotowaniu oraz wdrożeniu harmonogramu podziału. Przygotujemy Cię na to, co jeszcze może się wydarzyć. Skorzystaj z pomocy doświadczonego prawnika w Bydgoszczy lub Warszawie.

Nie wiesz czy to dla Ciebie?

Ta oferta jest dla Ciebie jeżeli:

  • musisz wiedzieć, jak wygląda procedura podziału spółek,
  • zastanawiasz się, ile czasu może zająć podział spółki,
  • chcesz jak najszybciej pozbyć się towarzystwa swojego wspólnika,
  • potrzebujesz osoby, która będzie buforem bezpieczeństwa,
  • oczekujesz sprawiedliwego podziału spółki.

Nie jest dla Ciebie gdy:

  • walka o firmę była Twoim marzeniem,
  • znasz się na prawo gospodarcze i prawo spółek
  • masz nerwy ze stali.
D

Daniel Hermann

Profesjonalne i kompleksowe podejście do sprawy, duża pomoc merytoryczna. Kancelaria godna polecenia.

P

Paweł P.

Bardzo dobre podejście do sprawy, super kontakt i pełen profesjonalizm.

Tło

W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?

W naszej Kancelarii rozumiemy, że każda sytuacja prawna jest wyjątkowa. Dlatego nasza misja polega na dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań prawnych, które spełniają Twoje indywidualne potrzeby i cele. Nasz zespół doświadczonych prawników posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne doświadczenie, które umożliwiają nam skuteczne reprezentowanie naszych klientów w różnorodnych sprawach prawnych.

Skontaktuj się z nami

Najczęściej zadawane pytania

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

W jakich sytuacjach dochodzi do podziału spółki lub przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Na czym może polegać podział spółki, przedsiębiorstwa lub firmy?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy są potrzebne jakieś czynności przygotowawcze do sprzedaży firmy?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy w ramach podziału majątku możliwe jest przejęcie firmy byłego małżonka?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Co można rozliczyć w ramach podziału spółki?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Ile trwa podział spółki/firmy?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy podział spółki odbywa się w ramach postępowania o podział majątku małżonków?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy możliwe jest kontynuowanie działalności firmy po śmierci jej właściciela lub Prezesa?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy można zablokować wstąpienie do spółki spadkobierców wspólnika?

Pytania i odpowiedzi kancelaria Staśkiewicz i Janczarek

Czy można wyłączyć od wstąpienia do spółki małżonka wspólnika?

Podział spółki lub przedsiębiorstwa – doradztwo prawne

Naszymi Klientami są także przedsiębiorcy oczekujący doradztwa prawnego z zakresu chociażby prawa gospodarczego czy prawa spółek. Przepisy wymienionych gałęzi prawa znajdują zastosowanie w przypadku takich spraw, jak podział spółki. Prowadzenie wspólnie działalności gospodarczej nie zawsze się sprawdza – poszczególni współwłaściciele spółki mogą w pewnym momencie przestać zgadzać się ze sobą co do dalszego rozwoju firmy, mogą chcieć się wycofać z tego rodzaju działalności, a jednocześnie nie wykazywać chęci do zbycia swoich udziałów. Właśnie w przypadku takich problemów najczęściej podejmowana jest decyzja o dokonanie podziału spółki. W jaki sposób należy przeprowadzić taką procedurę? Czy konieczny jest plan podziału spółki? Na te oraz inne pytania odpowiedzi w odniesieniu do obowiązujących przepisów szukać warto w kancelarii prawnej.

Na czym polega podział spółek i jakie są jego rodzaje?

W polskim prawie dopuszczalne jest przeprowadzenie podziału spółek kapitałowych. To oznacza, że procedurze poddać można spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną.

Sam podział jest natomiast procesem, w wyniku którego dochodzi do rozdzielenia aktywów i pasywów spółki i struktury organizacyjnej . Składniki te zostają następnie przydzielone albo do spółki, która zostaje na nowo powołana, albo też innej, istniejącej już spółki. W wyniku tego działania poddany podziałowi podmiot przestaje istnieć lub też funkcjonuje dalej, jednak z pomniejszonym majątkiem.

Rodzaje podziału spółek zostały zdefiniowane w akcie 529, par. 1 Kodeksu spółek handlowych (Dz.U.2020.1526 t.j.). Zgodnie z tym zapisem można wyróżnić cztery typy podziału:

  1. podział „przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie)” – w tym przypadku spółki, które przejmują dzielony podmiot istnieją w momencie podziału, a przez przejęcie części majątku dochodzi do podwyższenia kapitału spółek przejmujących,
  2. podział „przez zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcje nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek)” – w wyniku tego podziału majątek spółki dzielonej jest zajmowany przez spółki zawiązywane na nowo (oczywiście będą to spółki kapitałowe),
  3. podział „przez przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki)” – ten rodzaj podziału jest hybrydą dwóch pierwszych, to jest cały majątek dzielonego podmiotu zostaje podzielony pomiędzy istniejącą już spółkę oraz spółkę nowo zawiązaną,
  4. podział „przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie)” – majątek spółki, która ulega podzieleniu zostaje przekazany w całości innej spółce – albo już istniejącej, albo nowo zawiązanej; podział spółki przez wydzielenie sprawia, że byt spółki dzielonej pozostaje zachowany, co nie zachodzi w trzech pierwszych sposobach.

Nasz zespół prawny gotowy jest udzielić doradztwa i zająć się prowadzeniem spraw dotyczących każdego z wymienionych podziałów. Jednym z zapewne częściej realizowanych jest podział przez przejęcie, gdy to inny podmiot formalnie staje się właścicielem składników dzielonej spółki. Nasze doradztwo prawne jest skierowane zarówno do wspólników planujących podział, jak i spółek, które są zainteresowane przejęciem tego rodzaju działalności gospodarczej.

Jak przebiega podział spółki?

Podział spółki kapitałowej przebiega według pewnego schematu. Jego istotnym i pierwszym elementem jest plan podziału spółki, czyli dokument określający rodzaj podziału, na który zdecydowali się wspólnicy. Sporządzony w formie pisemnej musi zawierać szereg niezbędnych informacji, w tym na przykład projekty uchwał, statut spółki wraz z ewentualnymi zmianami i inną dokumentację. Oceną planu podziału spółki zajmuje się biegły rewident, kontrolujący kwestie formalne i poprawność zapisów.

Następnym etapem procedury jest podjęcie przez wspólników uchwał o podziale spółki. Każdą taką uchwałę należy zaprotokołować w formie aktu notarialnego. Proces kończy się zadbaniem o kwestie formalne, to jest zarejestrowaniem podziału oraz ogłoszeniem jego zajścia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Dniem podziału spółki jest dzień, w którym zostaje ona wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego. Jeśli wybrany został podział spółki przez wydzielenie, będzie to data wpisania nowej spółki do KRS lub, jeśli już ona istnieje, dzień wpisania do rejestru informacji na temat podwyższenia kapitału (po przejęciu majątku spółki dzielonej).

Wykup spółki
od wspólnika/ wspólników

W naszej kancelarii skupiamy się w dużej mierze na doradztwie prawnym dotyczącym podziału spółki handlowej, którego wynikiem jest odkupienie od jednego lub kilku wspólników ich udziałów przez pozostałych. Nie zawsze taka kwestia, pomimo uregulowania jej w umowie spółki, jest prosta do rozwiązania. W bardzo drastycznych przypadkach, gdy wspólnik nie prowadzi aktywnych działań w ramach spółki, a jednocześnie nie ułatwia procesu odsprzedaży swoich udziałów, konieczne będzie wystąpienie na drogę sądową – obecność pełnomocnika w postaci adwokata lub radcy prawnego jest wówczas właściwie niezbędna.

A co ze spółkami cywilnymi?

Zasady zakładania i funkcjonowania spółek cywilnych opisuje już Kodeks cywilny. W odróżnieniu od wskazanych wyżej spółek kapitałowych podmiot cywilny nie zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, musi jedynie zostać zarejestrowany w bazie CEIDG, REGON oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Do zawiązania spółki cywilnej potrzebne są przynajmniej dwie osoby – przedsiębiorcy, którzy stają się wspólnikami. Mają przy tym oni możliwość wniesienia do takiego podmiotu właściwie dowolnego wkładu. Mogą być to pieniądze, ale też nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie. Co ciekawe, nie zawsze musi to być klasycznie rozumiany kapitał majątkowy – wspólnik może do spółki cywilnej wnieść także swoją wiedzę na temat branży, w której ta będzie działać czy też pomysł, dla rozwoju którego spółka w ogóle zostaje zawiązana.